Ak Saray'daki caminin adı belli oldu

Ak Saray'daki caminin adı belli oldu
Ak Saray'daki caminin adı belli oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Saray yerleşkesine yapılan caminin açılışını yaptı. Erdoğan caminin isminin Beştepe Millet Camii olduğunu açıkladı. Açılışta konuşan Erdoğan, "İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdür'dedi.

RADİKAL- Atatürk Orman Çiftliği'ne yapılan Ak Saray yerleşkesinde bulunan caminin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan caminin isminin Beştepe Millet Camii olduğunu söyledi.

Caminin açılışında konuşan Erdoğan'ın konuşmasından şunlara vurgu yaptı. Beştepe Millet Camii milletimize hayırlı olsun. Bu caminin gerek mimarisi hem de konumu itibariyle ülkemize çok önemli katkılar sağladığına inanıyorum. İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz bir mühürdü. Her mühür bu coğrafyadaki tapu senetlerimizdir. Büyük bir mücadele sonunda yeniden tarihimizin kültürümüzün yeni bir sentezle ihya etmeyi, ayağa kaldırmayı başardık.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni ana ve yardımcı binalarıyla en seçkin, en ihtişamlı örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Günde beş vakit namaza işte o kubbelerin altında durulur. Camilerimin büyüklüğü ve güzelliği iftar kaynağıdır.İstanbul deyince Yeditepe aklımıza geliyorsa Ankara’yı da aynı özelliğe kavuşturuyoruz. Kocatepe ve Beştepe…

Saray'daki camide ilk namaz

Çevremizde bambaşka bir manzara var maalesef… Mısır ve Suriye’de yaşananlar tüm şiddetiyle devam ediyor. Orucun ve namazın yasaklandığı yerlerde sıkıntı çektiklerini biliyoruz. Hastalığını pençesinde olan kardeşlerimizi bildiğimizde sahur yapmak iftar açmak ağır geliyor. Camilerimizde evlerimizde yapılan ibadetlerin bereketiyle tüm Müslümanlar yaşadıkları sıkıntılardan kurtulacaklardır.

5 BİN 377 METREKAREYE OTURTULDU 

Camini oturumu 5377 metrekaredir. Ana kubbe ve 4 yarım kubbeyle örtülüdür. Yarım kubbelerin bitiminde iki şerefe olan yüksekliği 60 metreyi bulan 4 adet minare mevcuttur. Ana kubbe iç çapı 21 metredir. Zeminden yüksekliği içten yaklaşık 30 metredir. Yarım kubbelerin iç çapı 8 metredir Taç kapı 2.80 genişliğindedir. Kapı mermer kapı ve metal süslemeler. Giriş yazısı. Rad suresi 24. Ayet ile taçlandırılmıştır.
Toplam abdesthaneler 138 kişiye aynı anda hizmet vermektedir. (*Rad Suresi 24. Ayet: “Sabretmenize karşılık selâm sizlere. Dünya yurdunun sonucu (olan cennet) ne güzeldir!”)

Ayetler devlet, hak, hukuk, doğruluk üzerine seçilmiştir. Yan cephelerde ve kubbelerde kullanılan bol miktardaki pencerelerde daha çok ışık kullanılması hedef edildi. Cami pencereleriyle vitraylarla kaplandı. Taç Kapısı ibadete gelenleri iç mekan doğru yönlendiriyor.

Hat sanatı ve içeriğindeki mesajlarla cemaatin dikkatini kıbleye yönlendiriyor. Hemen karşımda kongre merkezinin inşaatı devam ediyor, yıl sonuna kadar tamamlanacak. Kamu kurumlarımız, bakanlıklarımız toplantılarını burada yapabilecek.

5 milyon cilt eser alabilecek şekilde cumhurbaşkanlığı kütüphanesinin de projesi bitiyor, 2 sene içinde tamamlanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de böylece tamamlanmış olacaktır.

 

 


  http://www.radikal.com.tr/139036813903687

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  fabrika - user887265

  3000 kişik camii yapılacağına 3000 kişilik fabrika yapacak zihniyete oy veririz ...okadar ....

  KÜLLİYE - user807286

  :)))))) Tamamen başka masrafları gizelemek adına yapılmış kimbilir bunun arkasında ne paralar Hüpletildi

  Erdoğan'ın camisi - user399666

  Caminin imamı da müzezzini de cemaati de Erdoğan olacak sanırım.. Adam aynı anda çok şey

  beştepe - genco940

  229 piyade alayının (Bahçeli evler son durak) tehlike atlatma bölgesi olup, her alarm da konuşlandığı bölgedir. Kimse sahiplenmeye kalkmasın. Tepenin hattı balasına bakmanızı da tavsiye ederim.

  neyin mühürü - genco940

  olduğu belli değil ama, ne üretildiği mühim. Dolayısıyla Yatırım teşvik planında bundan böyle camilerin de yer alması, yatırım indiriminden faydalandırılması, bilumum masraflarının diyanet bütçesinden karşılanması, yatırımı gerçekleştirenlere törenle plaket verilmesi, bazı eski camilerin kentsel dönüşüm çerçevesinde restore edilmesinin unutulmaması gerekir. Ver ki yiyem, ört ki ölem. bu olsa gerek. Allah Cumadan cumaya günahlarınızı af etsin. Salah, haydi yallah rüku.

  bir kisiye bir cami - kocero 21

  türkiye ne kadarda zenginmis haberimiz yok bir kisiye bir camii.

  - qqaazz@mynet.com

  Musluman olmayan birisi cumhurbaskani secilince ne olacak peki?