Ak Saray'ın elektriğini kesecek bir memur aranıyor!

Ak Saray'ın elektriğini kesecek bir memur aranıyor!
Ak Saray'ın elektriğini kesecek bir memur aranıyor!
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 100 bin liralık gecikme bedeli olduğunu belirlediklerini söyleyen CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, "Sarayın elektriğini kesecek mert bir memur arıyorum. Vatandaşı bu beladan kurtarsın" dedi.

RADİKAL - CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ali Demirçalı yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın elektrik faturasını ellerine ulaştığını belirterek konuyu TBMM'ye taşıdı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 100 bin liralık gecikme bedeli olduğunu belirlediklerini söyleyen CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, "Saray'ın vatandaşa maliyeti arttıkça artıyor. Sarayın elektrik faturası ise ortalığı karıştıracak. Sadece bir aylık fatura bedeli 1 milyar lirayı aşan Saray'ın borcuna da sadık olmadığı ortaya çıktı. Sarayın elektriğini kesecek mert bir memur arıyorum. Vatandaşı bu beladan kurtarsın" dedi.

Ali Demirçalı'nın yazılı açıklaması şöyle; "18.12.2014 ve 21.01.2015 tarihleri arasındaki elektrik faturası bedeli 1 milyar 140 bin 567 TL. Söz konusu dönemde 89 bin 262,053 kilovat elektrik tüketimi yapılmış. Enerji fonuna 8 bin, TRT'ye 16 bin TL'lik kesinti yapılmış. KDV matrahı 974 bin Katma Değer Vergisi ise 175 bin TL. Faturanın son ödeme tarihi ise 18.2.2015 olarak düzenlenmiş. Faturadaki en önemli detay ise önceki dönemden 106 bin 770 TL'lik borcun olması. Faturada bu borç ödenmez ise elektriğin kesileceği belirtiliyor.

Söz konusu devreden borç Saray'ın borcuna sadık olmadığını gösteriyor ya da fatura o kadar kabarık ki ödenememiş. Sarayın elektriğini kesecek mert bir memur arıyorum. Vatandaşı bu beladan kurtarsın. Yoksulluğun, işsizliğin bu kadar arttığı, emeklinin evine ekmek götüremediği bir ortamda sadece Saray'ın Atatürk'ün mirasının katledilerek yapılması, binanın inşaat maliyeti değil bundan sonra da vatandaşın vergileriyle oluşan bütçenin sırtında bir kambur olarak kalmaya devam edeceği ortadadır. Sadece elektrik faturası 1 milyar lirayı aşan bu yapı AKP zihniyetinin topluma bakış açısının da göstergesidir" dedi.

TBMM BAŞKANLIĞI'NA SORU ÖNERGESİ SUNDU

Ali Demirçalı, "Hükümet yetkililerinin maliyeti gizlemek, küçük göstermek için 'Burası bir temsil makamıdır' yönündeki açıklamaları ise gülünçtür. Burası ancak savurganlığı, saltanat düşkünlüğünü, yüksek duvarlar arasındaki korkuyu temsil edebilir" dedi.

Ali Demirçalı'nın konuyu TBMM'ye taşıyarak şu sorularının yanıtlanmasını istedi; "Saray'ın elektrik faturasının yıllık maliyeti nedir? Dekorasyon, inşaat maliyeti, verilen yemeklerin bütçeye getirdiği yük ne kadardır? Bizim elimize ulaşan elektrik faturasındaki 106 bin liralık gecikme bedelinin nedeni nedir?" (ANKARA/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/129510812951087

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hesap hatası - user765631

  faturada 1 milyar değil, 1 milyon 149 bin 805 tl yazıyor

  ???? - Hayal Denizi03

  Demirçalı'da biliyor ki Hiç bir memur Sultan'ın ikamet etti Yaşar Nuri Hocanın Maun Saray dediği, Görmemişliğin simgesi "Ak Saray'ın" elektriğini kesmeye takati olmaz. Vekil O sarayın elektiriğini kececek memur aramak yerine; O sarayı utanç duvarı yapsın, Millet gidip duvarına tükürsün. Daha mantıklı değil mi?

  Sorunun cevabı basit. - vemerald

  Bu ülkede o sarayın elektriğini kesecek ne memur, ne de amir vardır. Ancak ileride hesabını sormak üzere kayda alınabilir. Çünkü emsal uygulamalarda garibanın elektriği 5 günde kesilmektedir.

  hesaplamalar - kaismet

  Bir elektrik mühendisi olarak faturayı inceledim :) 1.Gördüğüm kadarıyla sarayda tek zamanlı tarife kullanılıyor, 3 zamanlı tarife kullanılsaydı fatura %4,5 daha az gelecekti.(güncel üç zamanlı tarife birim fiyatıyla hesapladım) 2.Saray'da kompanzasyon sistemi ya çalışmıyor ya da yeterli değil, endüktif enerji oranını %11,5 olarak hesapladım, endüktifden kaynaklı ekstra ceza gelebilir, doğal olarak bu faturaya yansıyacaktır.(toplam3 satırında) 3.Bu kadar enerji tüketimi nasıl gerçekleşmiş, onu da anlayabilmiş değilim :)) aylık toplam tüketim 3.034.907 kwh görünüyor.Ortalama bir evin aylık enerji tüketimini 250 kwh olarak düşünürsek söz konusu enerji 12.000 evin bir aylık tüketimine denk gelmektedir. (bir ilçe kadar yani) :) Saygılarımla.

  Kafayı doğuya takarsan! - vemerald

  Kafayı doğuya takarsan, önünü göremez, yönlendirdikleri labirentlerde kaybolur, yenen haltları göremezsin. A benim batıl (Batılı değil, asla olamaz.) yurttaşım.

  Fatura - user834102

  Ayıp ettiniz biz öderiz hocam, bu halk ne için burada (!).

  . - user855934

  faturada 1 milyon küsür borç gözüküyor, milyar değil.. az para mı? kesinlikle değil sarayın faturasını da biz öderiz yıllarda doğunun faturasını ödediğimiz gibi...