'Akademi'de kuantum felsefesi

'Akademi'de  kuantum felsefesi
'Akademi'de  kuantum felsefesi

Prof. Dr. Büşra Ersanlı (sağda) KCK operasyonları kapsamında tutuklanmadan önce BDP nin Siyaset Akademisi nde cinsiyetçilik ve kadın erkek eşitliği konularında dersler veriyordu.

'Hoca'ların tutuklanmasıyla gündeme gelen BDP Siyaset Akademisi'nde ilk ders kuantum felsefesi. AKP ve CHP'nin de siyasi okulları var.
Haber: BERRİN KARAKAŞ - berrin.karakas@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- BDP Siyaset Akademisi’nde ders veren akademisyen Büşra Ersanlı ve yayıncı Ragıp Zarakolu’nun tutuklanmasıyla birlikte, AKP Siyaset Akademisi’nin kurucularından Ar-Ge Başkanı Reha Denemeç’in tabiriyle, ‘moda oldu’ akademiler. DSP’den MHP’ye partilerin siyaset okulları var lakin merkezde verilen derslerden öteye pek geçmiyor gibi. CHP bu açığın farkına vararak ciddi bir çalışmaya girişmiş. Şimdilik ‘eğitmenleri eğitiyor’. Ocak 2012’de halka ve partisine açılacak. AKP’nin Siyaset Akademisi 2008 itibariyle profesyonel aşamaya geçmiş ve dört yıl içinde yaklaşık 35 bin mezun vermiş. CHP de AKP de BDP de hem parti içi eğitim hem de halka açık bir eğitim sistemi kurmuş. Bu sistem içerisinde ‘sistem’e karşı çıkan tek akademiyse BDP’ninki... Keza akademi kurulmadan önce ‘akademi’ kavramı üzerine uzun bir tartışma süreci var. BDP Genel Merkezi’nce görevlendirilmiş, akademide ‘kuantum felsefesi’ üzerine de dersler veren Berat Birtek’in verdiği bilgiye göre Sümerlere kadar yolu var tartışmaların. Ve BDP akademilerinin amacı, ‘ezberci, devletçi sistemin dışında bir eğitim’. “İnsanları doğadan koparan en büyük etmen devlet çünkü” diyor Birtek ve hemen ekliyor: “Türk, Amerikan, İran devleti fark etmez, zihniyet olarak devlet.”
AKP Siyaset Akademisi hariç ne CHP ne de BDP bağış talep ediyor katılımcılardan. Eğitim verenler de gönüllü. AKP’deyse akademinin sitesine girdiğinizde hemen görüyorsunuz bağış için verilen hesap numarasını. CHP, AKP ve BDP neyse, eğitimleri de o özetle... Partilerin siyaset akademilerindeki ayrıntıları sizler için toparladık.

BDP’DE TUTUKLAMALAR NEDENİYLE DERSLER DURDU:
‘Biz siyaseti cezaevinde öğrendik’
BDP Siyaset Akademisi resmi olarak 2010 Nisan ayından beri İstanbul, İzmir, Mersin, Diyarbakır, Urfa, Kızıltepe, Dersim ve Van’da eğitim veriyor. Akademinin bulunduğu ilin siyasi dokusuna, konumuna göre oluşturulan ders programları ortalama bir ay sürüyor. “Sadece siyasetçi yetiştirmek üzere değil halkı da bilinçlendirmek üzere kuruldu akademiler” diyor eğitmen Berat Birtek ve ardından bir aylık eğitimden sonra 60 yaşında bir amcanın eşinin gelip kendilerine teşekkür ettiğini söylüyor. Eşinin ciddi anlamda değişimini “Kurtuluş İdeolojisi” dersine bağlıyor Birtek. Keza bu ders insanları eril zihniyetten kurtarmak adına var. Katılanlara zihinsel esneklik kazandırmak için ilk ders Kuantum Felsefesi. “5000 yıldır zihinlere sağlam yöntemlerle kazınmış bir anlayışı değiştirmek için çaba sarf ediyoruz” diyor Birtek.
Son durum itibariyle BDP akademi yoluna devam edemiyor çünkü çalışmayı yürütenlerin çoğu hapiste. İzmir, İstanbul, Mersin akademilerinde bilgisayar ve kitaplara el konulmuş. Bu durumun altını BDP İstanbul Eşbaşkanı Ali Rıza Bilgili de çiziyor. BDP Siyaset Akademisi’nde ders veren Büşra Ersanlı’nın tutuklanmasına dair N.Ç’ye tecavüz eden 26 kişinin aldığı indirimli cezalara vurgu yaparak “Bu ülkede cinsiyetçilik, kadın erkek eşitliği üzerine ders veren Büşra Ersanlı tutuklanıyor” diyor. BDP Siyaset Akademisi’ni “bir siyasi partinin ihtiyaç duyduğu, kendi siyaset elemanlarını yetiştirmek için siyasi ölçülerde varolan yasalar ölçüsünde kurulmuş bir akademidir” diye tarif ediyor ve ekliyor: “Tabii ki var olan sistemi eleştiren yönü vardır. Zaten onun için BDP vardır ve biz savaş değil demokratik çözüm istiyoruz.” BDP Siyaset Akademisi’nin temel amacı insanların demokrasiyi içselleştirmeleri. Bilgili’nin sözlerinde üzerinde düşünülmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri de “Biz siyaseti cezaevinde öğrendik. Onlar bizi içeri attıkça biz siyaset öğrendik.”

CHP partİ İçİ eğİtİmden sorumlu, Genel Başkan Yardımcısı Perİhan Sarı
‘Okullarla saracağız anayurdu dört baştan’
CHP’nin parti içi eğitimden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, Kılıçdaroğlu döneminde ‘Siyaset Okulu’nun, sürekliliği olan, kurumsal bir çalışma olarak yeniden biçimlendiğini anlatıyor. Üsküp Caddesi’ndeki eski genel merkez binası artık parti okulu. Program Ocak 2012’de başlayacak ve ilk iş olarak eğitim kadrosu yetiştirilecek. Bir sene sürmesi planlanan bir program belirleniyor. CHP’nin varoluşunu temellendiren tarihsel süreç, altı okla temsil edilen temel ilkelerle altı okun bugüne yansıyan değerleri ve sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri ‘ortak idealler’ olarak belirlenmiş. Perihan Sarı, amacın, “Çevre sorunlarından insan haklarına, engellilerden çocuklara tüm ülke sorunlarıyla ilgilenecek yurtsever üyeler yetiştirmek” olduğunu söylüyor. “Parti okulunu örgütümüzün bütün alanlarına yaymak, tüm Türkiye’yi okula dönüştürmek istiyoruz” diyor. Ve AKP’ye gönderme yapmayı da ihmal etmiyor: “Bizde hiçbir aşamada eğitim programı paralı olmayacak, gönüllülük üzerinden yürüyecek. Siyaset seçkinleri yetiştiren, paralı eğitim kurumu olmayacağız.”

AK PARTİ Ar-Ge Başkanı Reha Denemeç
AK Parti’nin ‘akademi’si dört yılda 35 bin mezun verdi
AK Parti Siyaset Akademisi, 2003’te Ankara, 2004’te İstanbul il başkanlıklarının kısa eğitim programlarından ibaretken, 2008 itibariyle genel merkez tarafından yürütülüyor ve 63 ilde faaliyette. AK Parti Siyaset Akademisi Genel Koordinatörlüğü’nün verdiği bilgiye göre katılımcı sayısı 4 yıl içinde 35 bine ulaşmış. 18 yaşını doldurmuş, her siyasi görüşten TC vatandaşına kapılar açık, lakin tahmin edileceği üzere katılımcıların çoğu partililer veya sempatizanlar. Eğitim verenlerse, telif üzerinden ödeme yapılan akademisyenler ve Başbakan da dahil parti kadrosu. “Katılımcıların bağış yapması şart mı” sorumun cevabı, “İl başkanlarıyla temas edilirse olmayabilir.” Bağış miktarını ise 100-150 TL olarak aktarıyor AKP Siyaset Akademisi’nin kurucularından Ar-Ge Başkanı Reha Denemeç. “10 hafta süren programda, kişisel gelişimden beden diline kadar toplam 20 ders var. İçeriği, dış politika ağırlıklı. Ekonomi ve siyaset bilimiyle ilgili dersler var. Bir de deneyim paylaşımı, kişisel gelişim gibi dersler” diye anlatıyor Denemeç. Temel amaç insanları siyasete ısındırmak ve elbette AK Parti’nin tanıtımı. Denemeç’e göre derslerde AK Parti siyasetinin dışına çıkılması eşyanın tabiatına aykırı, çünkü 9 yıldır iktidar olan Ak Parti’yle birlikte yaşanıyor Türkiye’de gelişmeler. Özellikle de uluslararası ilişkiler ve ekonomi... “Peki ya geçmiş” dediğimizde, “Geçmişi bilmeden tabi ki bugünü anlamak mümkün değil ama bu kısa bir program, 4 yıllık değil” diye yanıt veriyor Denemeç. ‘Akademi’ye katılanlar süreç sonunda üniversite sınavı tekniğiyle bir sınava tabii tutuluyor ve 100 üzerinden 50 alanlar sertifika alıyor. Kadrolarda yer almak için bir avantaj mıdır sertifika? Reha Denemeç şöyle yanıtlıyor: “Seçimlerde gösteren arkadaşlar var, ama sertifikayla belediye meclis üyesi olunmuyor. Siyasete ilgilerinin bir kanıtı sadece bu belge.”