Akademide subaylara ilk hitap

Akademide subaylara ilk hitap
Akademide subaylara ilk hitap
Başbakan Erdoğan dün Harp Akademileri Komutanlığı'nı ziyaret edip subaylara bir konuşma yaptı. Konferansta, Türkiye'nin 2023 hedeflerini anlatan Erdoğan daha sonra Güney Kore'ye uçtu.

İSTANBUL / RADİKAL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ilk kez Harp Akademileri Komutanlığı’nda subaylara hitap etti. Sürpriz ziyareti bir başka sürpriz izledi, Erdoğan komutanlıktan sonra gittiği evinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü. İçeriği hakkında açıklama yapılmayan konferansın görüntüleri, Başbakanlık Basın Merkezi tarafından gazetecilere dağıtıldı. 

Sessiz görüntüler
Görüntülerde, Başbakan’ın subaylara hitap ettiği kısmın sessiz olması ve sadece konuşmanın sonundaki alkışların sesli verilmesi dikkat çekti. Daha önceki benzer ziyaretlerin aksine, bu kez içeriye AA muhabiri dahi alınmadı.
Başbakan Erdoğan, dün cuma namazının ardından Maslak’taki Harp Akademileri Komutanlığı’na geçti. Erdoğan’ı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Arslan Güner karşıladı. Orgeneral Güner’in adı, Ankara Garnizon Komutanı’yken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’le tokalaşmamak için protokolden ayrılan komutan olarak gündeme gelmişti.
Gazetecilere tamamen kapalı olan ziyaretin ardından Erdoğan, akademideki konferansta subaylara bir saatlik konuşma yaptı.
Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Güney Kore’ye gitmeden önce basın toplantısı düzenleyen Erdoğan hem konferanstaki konuşmanın içeriği hem de gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu:
MİT’çilere ifade daveti: Başbakanlığın iznine tabi olduğu ortada. Bana henüz o yazı ulaşmadı. Ulaştığında da takınılacak tavır ortada.
Kürt Sorunu’nun çözümdeki yeni strateji: Ana stratejimiz, ‘terör örgütüyle sonuna kadar mücadele, siyasi uzantısıyla da müzakere’. Tabi ki terör örgütüyle kalkıp siyasi irade olarak herhangi bir masada görüşme asla ve kat’a yapmayız. Fakat parlamento çatısı altında olan, uzantıları diyeceğim artık, onlarla bugüne kadar arkadaşlarımın görüşmeleri olmuştur bundan sonra da yine görüşme yaparız ama dürüst davrandıkları sürece. Kendi iradeleri yoksa, kendi adlarına konuşmuyorlar da İmralı’nın veyahut Kandil’in ağzıyla konuşuyorlarsa gün gele artık onlarla da bunları konuşamaz duruma geliriz.
Yeni eğitim sistemi: Yüzde 11’de olan okul öncesi eğitimi yüzde 43’e çıkardık; geri giden eğitim bu mu? 4+4+4’te 60 ay tavan 72 ay taban olmak üzere süreci başlatıyoruz ve 12 yıl zorunlu eğitim getiriyoruz. ‘yumuşak başlıysak kim dedi uysal koyunuz’; onun için ‘hangi dilden anlarlarsa o dilden muamele etmesini de biliriz’ dedim.
K.Irak’a operasyon: Kuzey Irak’a harekat yapılması gerektiğinde hep bu harekatları yaptık. Bundan sonra da gerekli değerlendirmeler yapılır.


Erdoğan’ı Özel ve Güner karşıladı
Başbakan Erdoğan’ı Harp Akademileri Komutanlığı’nda Necdet Özel ve Arslan Güner (sağdan ikinci) karşıladı. Güner’in adı, Hayrünnisa Gül’le tokalaşmamak için protokolden ayrılmasıyla gündeme gelmişti.MİT Müsteşarı Fidan eve geldi
Başbakan Erdoğan, komutanlıktan hemen sonra Üsküdar Kısıklı’daki evine gitti. Kısa bir süre sonra MİT Müsteşarı Hakan Fidan da konuta geldi. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Erdoğan, Güney Kore’ye uçmadan önce, MİT’çilerin ifadesinin alınmasına olumlu bakmadığı mesajını verdi.