Akdağ: Bu kafayla giderseniz hep bu muhalefeti yapacaksınız

Akdağ: Bu kafayla giderseniz hep bu muhalefeti yapacaksınız
Akdağ: Bu kafayla giderseniz hep bu muhalefeti yapacaksınız
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 10 yıldır bakanlık koltuğunda oturduğunu, bu gücü ve hakkı kendisine Türk milletinin verdiğini belirterek, "Siz o muhalefet gücüyle devam edin, bu kafayla giderseniz hep bu muhalefeti yapacaksınız zaten" dedi.

TBMM - TBMM Genel Kurulunda, Çukurova Üniversitesinin KKTC'de Kampus Kurmasına İlişkin Çerçeve Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Akdağ, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın, “vatandaşların devlet hastanelerinde 25 TL, özel hastanelerde de 39 TL katkı payı ödediğine” ilişkin eleştirisine cevap verdi.

“5 TL katkı payı, devlet hastanesinde alınan yegane paradır” dediğini, “vatandaş ilaca katkı payı ödemiyor” demediğini belirten Akdağ, ilaca katkı payının eskiden beri ödendiğini ifade etti. Akdağ, bu uygulamanın bir çok dünya ülkesinde de olduğunu kaydederek, “Vatandaşın cebinden ilaca ödediği miktar itibariyle, en az ödemenin yapıldığı ülkelerden birisi Türkiye 'dir” dedi.

Akdağ, ilaçlara yapılan ödemelerin yüzde 95'ine yakınını kamunun yaptığını belirtti. Şeker, kalp, böbrek ve kanser hastalarından muayene katkı ücreti ve raporlu ilaçları için, ilaç katkı ücreti alınmadığını söyledi.

“TÜRKİYE CÖMERT BİR SİSTEM KURMUŞTUR”
Akdağ, şöyle konuştu:
“Türkiye cömert bir sistem kurmuştur. Bu cömert sistem, aslında milletin hakkını millete teslim eden bir sistemdir, biz kimseye bir şey lütfetmedik. Biz görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz, bunu yaptıkça vatandaş bunun kıymetini biliyor. Vatandaş bugün hastaneye gittiğinde 5 lira katkı payı ödüyor, özel hastaneye gittiğinde ilave katkı payı ödüyor, ilaç aldığı zaman katkı payı ödüyor, çok doğru. Bizi izleyen vatandaşlarımız çok iyi biliyorlar; eskiden muayeneye gitmeden hiç bir önemli hastalığı tedavi ettiremiyordunuz. Muayene ücretleri 100-150-200-250 TL idi.”

CHP'li Atıcı'nın laf atması üzerine Akdağ, “Öğretim üyeliği yaptınız, öğrencilerinize böyle davranmıyordunuz herhalde. Size karşı naziksem, siz de nezaketinizi korumaya mecbursunuz. Nezaketinizi korumazsanız, milletimiz size de bize de notunu verir. 10 senedir burada oturuyorum, bu gücü ve hakkı bana aziz Türk milleti verdi. Siz o muhalefet gücüyle devam edin, bu kafayla giderseniz hep bu muhalefeti yapacaksınız zaten” yanıtını verdi. (aa)