Akdağ hekimleri doğuya davet etti

Hakkâri'de böbrek hastalarının uzman doktor eksikliği nedeniyle yaşamını yitirmesiyle başlayan tartışmalar Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

ANKARA - Hakkâri'de böbrek hastalarının uzman doktor eksikliği nedeniyle yaşamını yitirmesiyle başlayan tartışmalar Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uzman hekimlere doğu ve güneydoğuda görev yapmaları çağrısında bulundu. Akdağ, gönüllü hekimleri teşvik amacıyla, özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelerin TBMM'ye sunulacağını açıkladı.
Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da
sözleşmeli personel uygulaması ile birlikte, 5 bin 598 sağlık personelinin göreve başladığını bildirdi. Akdağ, 26 il için bin 133 pratisyen hekim kadrosu planlandığını ve 544'ünün göreve başladığını kaydetti. Bölge için 696 uzman hekim kadrosu tahsis edildiğini ancak sadece 87'sine talep olduğunu belirten Akdağ, hekimlerden talep gelmemesi durumda rotasyonu devreye sokacaklarını belirtti.
Açıklamada Hakkâri Devlet Hastanesi'nde doktor olmadığı için altı diyaliz hastasının öldüğüne ilişkin iddialara da değinen Akdağ, ölümlerin hizmet alamamaktan değil, hastalığın seyrinden kaynaklandığını savundu.