Akdağ umut dağıttı

Radikal'de toplantı
Sağlık Bakanı Akdağ, Radikal'in Ankara Bürosu'nun sabah toplantısında hastane devrini anlattı: "SSK'lının hizmete erişimi kolaylaşır. Hiçbir sigortacı kendini söğüşletmez, SSK kamu sigortacılığını geliştirsin."
Yasalaştırma endişesi
'Çorbanın eşit kaşıklanmasını' dilediğini söyleyen Akdağ, mülkiyet yerine, işletme hakkı devrinin düşünülebileceğini belirtti. Akdağ, "Tasarı geriye yönelik işleyecek, nasıl yasalaştıracağımızı tam bilemiyoruz" dedi.

ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aktüeryal dengelere kurban edilerek örtülü olarak hizmetten mahrum edilen SSK'lıların, SSK hastanelerinin devriyle 'hizmete erişimlerinin' kolaylaşacağını savundu. Akdağ, çorbanın eşit kaşıklanmasını istediklerini belirtirken, tasarının geriye dönük bir düzenleme olması nedeniyle yasalaşma sürecinden endişe duyduğunu söyledi.
Akdağ, işçi ve işverenin tepkisine neden olan 'mülkiyet devri' yerine 'işletme hakkı devri'nin düşünülebileceğini kaydetti.
SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrine ilişkin tasarı tartışılmaya devam ederken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ dün Radikal Ankara Bürosu'nun gündem toplantısına katılarak soruları yanıtladı.
'Erişmesinler' mantığı
SSK'nın aktif sigortalılarının 23 milyon kişi olduğunu, SSK'nın mevcut tesisleriyle sigortalılara hizmet sunmakta zorlandığını belirten Akdağ, "Benim gözlemim, yıllarca SSK'lı işçi, SSK'nın aktüeryal dengelerine (olası gelir- gider dengesi) kurban edilmiştir. SSK'da yıllardır örtülü bir 'erişmesinler' mantığı vardır. Bu değişmeli. Hizmeti, erişim üzerine kurmamız gerekir" dedi.
Çoğu SSK'lının, SSK'dan hizmet alamadığı için özel sektöre kaydığını anlatan Akdağ, ortak kullanım protokolünden sonra sekiz ayda 26 milyon SSK'lının Sağlık Bakanlığı hastanelerine gittiğini kaydetti. Bu rakamın yıl sonuna kadar 34 milyon olacağına dikkat çeken Akdağ, SSK hastaneleri olduğu halde iki SSK'lıdan birinin bakanlık hastanelerini tercih etmesinin, projenin doğruluğunu gösterdiğini vurguladı.
Sigortacı kendini söğüşletmez'
Akdağ, SSK'nın işletim mantığının yanlış, kurumun sağlık hizmeti vermesinin gereksiz olduğunu savundu. Bakan Akdağ, kamu sigortacılığını geliştirmesi gerektiğini belirttiği SSK'yı, "Hiçbir sigortacı kurum kendini söğüşletmiyor" diye eleştirdi. Sağlık Bakanlığı'nın hizmetin kalitesini artıracağını, Çalışma Bakanlığı'nın ise kamu sigortacılığını geliştireceğini ifade eden Akdağ, yeni düzenlemeden 'çorbayı eşit kaşıklatmayı' amaçladıklarını söyledi.
2003 maliyeti: 6.9 katrilyon lira
Akdağ, Avrupa'daki 52 ülke arasında, Türkiye'nin hasta yatağı, hekim ve hemşire sayısı açısından sonuncu olduğunu, bu nedenle SSK'lılar dahil herkesin her yerden hizmet alması için gerekeni yapacaklarını vurguladı. Akdağ, SSK'nın 23 milyon aktif sigortalısının sağlık hizmeti faturasının sorulması üzerine, ilaç ve tıbbi malzeme dahil bu rakamın yıllık 6 katrilyon lira olacağını, SSK'nın ise 2003 yılında sağlık hizmeti için 6.9 katriyon lira harcadığını açıkladı.
Bakan, bir hastanın yıllık muayene ve ilaç-tıbbi malzeme kullanım maliyetinin 260 milyon lira olarak belirlendiğini söyledi. İşçi ve işveren örgütlerinin mülkiyet hakkı devri konusunda eleştirileri hatırlatılarak, "İşletim hakkı devri modeli uygulanamaz mı?" sorusuna Sağlık Bakanı Akdağ, "Bunu düşünebiliriz" yanıtını verdi.
Tasarının geriye dönük olmasının uygulamada sıkıntı yaratabileceğini belirten Akdağ, tasarıyı yasalaştırıp, yasalaştıramayacaklarını tam bilemediğini kaydetti. "Sağlık alanındaki düzenlemelerle adım adım kamunun sağlık hizmeti özel sektöre mi devredilecek?" sorusuna Akdağ, Şişli Etfal ve Ankara Numune hastanelerini örnek verdi. Sağlık hizmetlerini tamamen özelleştirmeyeceklerini belirten Akdağ, "İki hastanede tomografi cihazı yoktu. Özel sektörle işbirliği yaptık, sorun çözüldü" diye konuştu.
İleride, sağlık tesislerinin belediyelere devrinden sonra yaşanabilecek olası sıkıntılar konusunda ise Akdağ şunları söyledi: "Hizmet gerilerse, belediye de hükümet de gider. O zaman ben de bu koltukta olmam."
Hekimini seçme şansı
Süren projeler konusunda da bilgi veren Akdağ, Amasya, Kayseri, Şanlıurfa, Osmaniye, İstanbul Ümraniye, Artvin, Edirne Uzunköprü devlet hastaneleriyle Kahramanmaraş Doğumevi, İstanbul Validebağ Öğretmen Hastanesi, Bursa Onkoloji Hastanesi ve Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi'nde polikilinik hizmetlerinin yeniden yapılandırılması ve hastalara hekimini seçme uygulamasının pilot olarak başlatılacağını söyledi. Akdağ, hastanelerin altyapı eksikliklerinin giderilmesi konusunda Hazine ile kamu özel ortaklığı sistemi konusunda çalışma yaptıklarını da açıkladı.