Akdağ ve Vural arasında sert tartışma

Akdağ ve Vural arasında sert tartışma
Akdağ ve Vural arasında sert tartışma
Meclis Genel Kurulu'nda, sağlıkta şiddete ilişkin araştırma önergeleri görüşülürken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile MHP'li Oktay Vural arasında yaşanan "delikanlıysan bahset" ve "lan" tartışması yaşandı.

ANKARA - Meclis Genel Kurulu’nda, sağlıkta şiddete ilişkin araştırma önergeleri görüşülürken tansiyon yükseldi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural arasında yaşanan “delikanlıysan bahset” ve “lan” tartışması üzerine oturuma 15 dakika ara verildi.

Meclis Genel Kurulu’nda sağlık çalışanlarına yönelik şiddete ilişkin araştırma önergeleri görüşmesinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural arasında yaşanan tartışma tansiyonu yükseltti.

Eleştirilere yanıt vermek için söz alan Sağlık Bakanı, “Polemik yaparken dikkatli olmak lazım” dedi.

Ancak Sağlık Bakanı konuşmasını bitirdikten sonra Oktay Vural ile Akdağ arasında tartışma çıktı.

Bu arada AKP Adana Milletvekili Necdet Ünüvar konuşmasını yapmak için kürsüye geldi. Ancak yaşanan tartışma nedeniyle konuşmasına başlayamadı.

"DELİKANLIYSAN BAHSET"
“Her şeye cevap vermek zorunda mısınız”, “bahset”, “bahsederim” şeklindeki karşılıklı sözlerin ardından Sağlık Bakanı’nın, “Delikanlıysan bahset” sözü tansiyonu yükseltti. Yerinden kalkan Oktay Vural, “Sen kimsin, sözünü geri alacak” diye bağırdı. Ardından bazı MHP’li vekiller de ayağa kalktı.

VEKİLLER KOMİSYON SIRASINA GİTTİ
Tartışmanın büyümesi üzerine Yakut, oturuma 15 dakika ara verdi. Ancak arada tartışma devam etti. Vural, komisyon sırasında oturan Akdağ’ın yanına gitti. Daha sonra bazı AKP’li ve bazı MHP’li vekiller de komisyon sıralarına yöneldi. Böylece bir anda Akdağ'ın etrafında kalabalık bir milletvekili grubu oluştu.

Aradan sonra Vural, “O kullandığı sözcükle ilgili o sözünü geri alması talebimi iletiyorum” dedi.

YAKUT TUTANAKLARI OKUDU
Ardından Yakut, tutanakları okudu. Yakut’un okuduğu tutanaklarda şu ifadeler yer aldı:

Vural: Her şeye cevap vermek zorunda mısınız ya, ne kadar eleştirileri hazmetmiyorsunuz ya, edebince bir eleştiri getirdi.
Akdağ: Biz de edebince karşılık verdik.
Vural: Efendim bilmem ne, bilmem ne.
Vural: Ne zaman konuşsanız zaten Meclis’te problem çıkıyor.
Akdağ: Problem yok, gayet kibarız birbirimize.
Vural: Problemin kaynağısınız, Palandöken Eczanesinden bahsetmek lazım tabi
Akdağ: Bahset
Vural: Bahsederim
Akdağ: Delikanlıysanız bahsedin
Vural: Sen kimsin lan
Vural: Sözünü geri alsın.

VURAL VE AKDAĞ SÖZLERİNİ GERİ ALDI
Vural daha sonra, “O sözü geri alıyorum” dedi.
Yakut da, “Sayın Vural lan kelimesini geri aldı” dedi. Akdağ da, “Gerginlik içinde zaman zaman birbirimize karşı farklı kelimeler kurabiliyoruz. Sayın başkan lan sözcüğünü geri almakla büyüklük gösterdiler ben de delikanlıysan söyle sözünü geri alıyorum” dedi. (anka)