Akdoğan: 'Paralel yapı' kertenkele gibi, kesiyoruz uzuyor...

Akdoğan: 'Paralel yapı' kertenkele gibi, kesiyoruz uzuyor...
Akdoğan: 'Paralel yapı' kertenkele gibi, kesiyoruz uzuyor...
Babakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Hayrettin Karaca ve 75 polisin tahliye kararı sonrasında yargıda çıkan krizi, "Kertenkelenin kuyruğunu kesmek yetmiyor, bir daha uzuyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor. Yılanın başını koparmak gerekiyor" sözleriyle değerlendirdi.

RADİKAL - Başbakan Yardımcı Yalçın Akdoğan, AA'ya 'tahliye krizi'ni yorumladı.  Seçim öncesinde tezgahlar kurulduğunu belirten Akdoğan, "Son yaşana hadise açıkça bir hukuki işlem değil, bir hukuk sabotajıdır, bir hukuk saldırısıdır" dedi.

'Paralel yapı' olarak nitelendirdiği Cemaat'i kertenkeleye benzeten Akdoğan, "Kuyruğunu kesmek yetmiyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor, kesiyorsunuz bir daha uzuyor, kertenkelenin başını ezmek gerekiyor. Yılanın başını koparmak gerekiyor" diye konuştu.

Akdoğan şunları söyledi:

"O üst akıl, yani o kişileri canlı bomba gibi eyleme gönderen, ülkeyi karıştırmak isteyen üst akla hesap sormak gerekiyor. Yani hukukçu, intihar eylemcisi değildir. Kimse hukuki katlederek, hukuka hizmet edemez. Bunlar açıkça devlete, demokrasiye ve hukuka meydan okuma girişimdir. Biz buna pabuç bırakmayız. Hukuk sistemi, yargı camiası da pabuç bırakmaz, Türk milleti de pabuç bırakmaz. Bu herkesin gerçek niyetini daha fazla gözler önüne seren bir konudur.

Başından beri diyoruz ki bir ulusal güvenlik meselesidir ama birileri anlamamakta ısrar ediyor. Bu son yaşanan da göstermiştir ki bu ciddi bir hukuk sistemi açısından da büyük bir tehlikedir. Muhalefet partileri paralel yapıyla mücadele, darbeci anlayışla mücadele, vesayetçi anlayışla mücadelede hükümetin yanında bugüne kadar yer almadılar. Maalesef hükümet, devlet bu mücadeleyi sadece kendi meselesiymiş gibi bu mücadeleyi devam ettirmek zorunda kalıyor. Burada ortak bir mücadele verilmesi gerekir." (AA)


  http://www.radikal.com.tr/134524313452432

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  keyfilik - user986363

  Evrensel hukuk kuralları gayet açıktır. Keyfi bir şekilde kendine muhalif gördüğün toplum kesimlerini sindirmek için hukuk katledilemez. Kamu gücü kişisel ihtiraslara, kinlere ve menfaatlere konu edilemez. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana böyle rezil bir dönem yaşamadı. Bu iktidar meşruluğunu kaybedeli çok oldu. Ama bu derece keyfi davranması anlaşılır gibi değil. Kıyamete kadar iktidar kalacaklarmış gibi davranıyorlar.

  kararsızlık çok kötü - user771555

  Ya bilader karar ver,kertenkele mi,yılan mı?ne bu yaaa!sabah kalkıyom paralel,akşam yatıyom paralel.yeter artık.bıktık hep aynı sözler.bir tane ispat yok.bir tane delil yok.yaklaşık 1,5-2 sene oldu. hani herşeylerini ortaya dökeceklerdi?zihnimde kalan tek şey,Fethullah Hoca'nın yaptığı o dua ve bugün o duanın sonuçlarını sanki görüyorum.sizce de öyle değil mi?birbirlerine düştüler sanki.cumhurbaşkanı ayrı,başbakan ayrı,bakanı ayrı,milletvekili ayrı konuşuyorlar.hukuk zaten yok. kendimi eşek gibi hissediyorum.benimle ilgili bir şeyler oluyor ama,ben anlamıyorum sanki ve hayatım devam ediyor.ben vatandaşım.eşek yerine konulan bir vatandaş.olaylara bakın ve haksızsın deyin lütfen.beni ikna edin.