Akdoğan'dan HDP'ye sert sözler

Akdoğan'dan HDP'ye sert sözler
Akdoğan'dan HDP'ye sert sözler
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "HDP, seçim beyannamesinde, 'Din dersini kaldıracağım, Diyaneti kaldıracağım, şunu kaldıracağım, bunu kaldıracağım' diyor. Bunu CHP diyordu yıllardır. Kürtlerin CHP'si. Ermeni soykırımını tanıyacakmış. Sen, nasıl Türkiye partisi olacaksın? Türkiye toplumunun hassasiyetlerini gözardı ederek nasıl olacaksın? 8 defa Kürt geçiyor beyannamelerinde 9 defa da lezbiyenler falan geçiyor. Türkiye toplumu bu mudur?" dedi.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Elmadağ Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen, Ak Parti İlçe Danışma Meclisi Toplantısında, HDP'yi "Kuzu postuna bürünmüş kurt" olarak nitelendirdi.
     
HDP'nin seçim beyannamesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akdoğan, şunları söyledi:
     
"HDP, seçim beyannamesinde, 'Din dersini kaldıracağım, Diyanet'i kaldıracağım, şunu kaldıracağım, bunu kaldıracağım' diyor. Bunu CHP diyordu yıllardır. Kürtlerin CHP'si. Ermeni soykırımını tanıyacakmış. Sen nasıl Türkiye partisi olacaksın? Türkiye toplumunun hassasiyetlerini gözardı ederek nasıl olacaksın? 8 defa Kürt geçiyor beyannamelerinde 9 defa da lezbiyenler falan geçiyor. Türkiye toplumu bu mudur? Tutturmuşlar 'demokratik özerklik'. Bunu duyunca sanmayın 'yerel yönetimleri güçlendirelim, demokrasiyi getirelim' falan değil. O demokratik lafı kandırmaca. Özerklik dedikleri, 'Burayı verin biz yönetelim' işte Suriye'de kantonlar yaptılar, Irak'ta yapmaya çalıştılar Barzani ile birbirlerine girdiler. Bu anlayışın görünmesi lazım. Bu anlayış Türkiye partisi olamaz."
     
"HASTA ADAM KOŞMAYA BAŞLADI"
     
AK Parti'nin kurulduğundan bu yana girdiği bütün seçimlerden galip çıktığını ve 7 Haziran'daki genel seçimlerin çok önemli olduğunu dile getiren Akdoğan, yeni Türkiye'nin inşa sürecinin başına gelindiğini ifade etti.
     
Akdoğan, AK Parti'nin iktidara geldiğinde Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:
     
"AK Parti iktidarıyla, milletin yönetime el koymasıyla eski Türkiye defteri kapandı, yeni Türkiye'nin inşası başladı ve yoğun bakımdan hastayı çıkardık. Şimdi o hasta adam koşmaya başladı, koşar adım gidiyoruz. Bütün dünya küçülüyor, ülkeler ekonomik olarak geriye gidiyor, Türkiye büyüyor. Çok önemli mesafeler aldık, büyük kazanımlar elde ettik. Dün hayal gibi görünen ne varsa bugün gerçek oldu ama yetmiyor Türkiye'nin şaha kalkması gerekiyor, uçuşa geçmesi gerekiyor. İşte bu seçim yeni Türkiye'nin inşasında çok önemli kilometre taşı."

"DEMOKRATIK KAZANIMLARIN KÖK SALMASI GEREKİYOR"
     
En büyük projelerinin yeni Türkiye olduğunu kaydeden Akdoğan, "Bu projeyi hep birlikte kuracağız. Demokratik kazanımların kök salması gerekiyor. 28 Şubat sürecini hepimiz yaşadık, ne tür sıkıntılar olduğunu gördük. Silindir gibi Türkiye'nin üzerinden geçtiler. Ondan sonra iki ekonomik kriz, cebimizde ne varsa gitti. İşte onun üzerine AK Parti geldi, çok önemli mesafeler kat ettik ama bunların kalıcılaşması gerekiyor. Daha köklü daha kalıcı dönüşümlerin gerçekleşmesi ve hep birlikte yeni Türkiye'yi inşa etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.
     
Akdoğan, genel seçimlerin AK Parti kadar vesayet odakları için de önemli olduğunu belirterek, "Vesayet odakları, 'AK Parti kazanırsa bize hayat hakkı yok yeni Türkiye'de' diyorlar. Darbeci anlayış, vesayetçi anlayışlar, paralelci anlayışlar, KCK'sı, kopyacısı ne varsa tüm karanlık odaklar, yeni Türkiye'de size yer yok. Onun için can havliyle saldırıyorlar ve işbirlikçilerin hepsi bir araya geldi; iş dünyası, medyası, dış odaklı lobiler, hiç yan yana gelemeyecek partiler, birbirini düşman gibi gören partiler yan yana, kol kola hareket ediyor. Nedir? AK Parti'yi nasıl devirebiliriz, eski Türkiye'ye nasıl döneriz. Bunun için bu çok hayati bir seçim. Bütün kazanımları kaybederiz" dedi.
     
IMF'ye olan borcun ödendikten bir ay sonra Türkiye'de olaylar yaşanmaya başladığını ifade eden Akdoğan, Gezi olayları, 17 Aralık ve şer cephesinin borç ödendikten sonra ortaya çıktığını söyledi. (AA)

 


  http://www.radikal.com.tr/134267913426793

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hayalinde bile ulaşamazsın. - vemerald

  HDP tarafından açıklananlar gelişmiş demokrasi anlayışı açısından sıradan. Bunları sindirmeniz sizin için zor olsa da bir önemi yok. Fıtrat meselesi. Bütün Liseleri, İmam Hatip'e çevirirken iyi. Devlet kesesinden tüm mezhepleri, dinleri ,inançları kurt kapanına alırken iyi. Tüm toplumu kucaklamayan, Diyanetin kaldırılması çok yerinde olur. HDP kabusunuz oldu. Bizim de umudumuz.

  Geleceğe bakış - bizeke

  AKP nin açılım niyeti bu mesajlarla son buldu. HDP barajı aşacak.Sonuç ya AKP nin tek başına veya diğer bir parti ile koalisyon kurmak alternatifi gündeme gelecek. AKP miletvekili sayısında azalma olacağı kesin. Ancak bu azalmanın hukümet kurmaya elverişili olacağını tahmin ediyorum. Aksi halde ülkede koalisyon kuracak partilerin hangileri olacağı ve ne gibi bir koalisyon olacağı büyük sorun. Akla ilk nazarda AKP CHP koalisyonu gelyor. Lakin böyle bir koalisyon teşebbüsünde bakanlıkların paylaşılması neredeyse imkansız dercede zor. Bu duruma Cumhurbaşkanının tutumu çok önemli. Durum siyasi ve hemen yanı başında ekonomik kriz çok muhtemel. Erken seçim gündeme gelebileceği gibi bunun netecesinde Sayın Erdoğan'ın tekrar AKP nin başına geçme ihtimali dahi olabilir. Bu sizlere belki imkansız gibi gelebilir.Ancak bu ihtimali aklınızın bir köşesine koyun.

  Turkiye partisi olmak icin... - AT1928

  Turkiye partisi olabilmek icin senin gibi irkci mi olmak lazim?