AKP bir süre donduracak

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in YÖK Yasası'nı vetosunun ardından gözler AKP'ye çevrildi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in YÖK Yasası'nı vetosunun ardından gözler AKP'ye çevrildi. Kulislerde, AKP yönetiminin vetolu yasayı şimdilik rafa kaldırma, eylülde daha kapsamlı bir YÖK paketini gündeme getirme eğiliminde olduğu ileri sürüldü.
Çelik, yasanın aynen çıkmasından yana
AKP yönetimi YÖK Yasası'yla ilgili son kararını, pazartesi günü Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı merkez yürütme kurulunda (MYK) verecek. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yasanın aynen çıkarılmasından yana. AKP'de Çelik gibi düşünenlerin sayısı fazla.
Ancak AKP yönetimi, yasanın aynen çıkarılması halinde YÖK'teki Genelkurmay temsilcisinden dolayı Anayasa'ya aykırılık teşkil edeceğini hesaba katarak, bu düşünceye sıcak bakmıyor.
Yasanın aynen geçirilmesi halinde Sezer'in Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak yürütmeyi durdurma kararı alabileceğini düşünen AKP yönetiminde, yasanın şimdilik rafa kaldırılması görüşü hâkim. Yasa şimdilik rafa kaldırılırsa, eylül ayında daha kapsamlı bir YÖK Yasası değişikliğine gidilecek.
Bakan Çelik, dün gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı: "Sezer'in Anayasa'ya aykırılık iddiası var. İlgili komisyonlarda görüşülür ve ne yapılacağına karar verilir. Türkiye bir hukuk devleti. Cumhurbaşkanı kendi yetkisini kullandı. Bugüne kadar veto edilen yasalarla ilgili neler yapıldıysa şimdi de benzer prosedür uygulanır."
AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek ise, şunları söyledi: "Veto gerekçelerini inceleyip, ona göre bir karar vereceğiz. Ancak Meclis, bu yasayla ilgili iradesini ortaya koymuştu. Bu kez de kararın, yine yasanın Meclis'ten geçirilmesi yönünde olacağını umuyorum."