AKP bu kez kaçamayacak

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun 11 milletvekili hakkındaki 20 dokunulmazlık dosyasına ilişkin kararı, dün Genel Kurul'da okundu. Meclis İçtüzüğü uyarınca CHP, itiraz ederek tüm dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili görüşme açtıracak.

ANKARA - TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun 11 milletvekili hakkındaki 20 dokunulmazlık dosyasına ilişkin kararı, dün Genel Kurul'da okundu. Meclis İçtüzüğü uyarınca CHP, itiraz ederek tüm dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili görüşme açtıracak. Böylece AKP, Genel Kurul'daki oylamalarda dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda tavrını ortaya koymak zorunda kalacak.
138 dosya gönderildi
TBMM'ye 22'nci Yasama Dönemi'nde toplam 138 dokunulmazlık dosyası gönderildi. Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, aralarında Başbakan Tayyip Erdoğan, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un dosyalarının da bulunduğu 138 dokunulmazlık dosyası hakkında, 26 Mayıs 2004'te 'dönem sonuna erteleme' kararı aldı.
Söz konusu dokunulmazlık dosyalarından yedisi daha sonra Başbakanlığa iade edildi. Böylece Meclis Genel Kurulu gündemine girmeyi bekleyen dokunulmazlıkla ilgili dosya sayısı 131'e düştü.
İtiraz süresi 10 gün
Meclis İçtüzüğü'ne göre dokunulmazlık dosyaları hakkında Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda alınan kararların kesinleşmesi için Meclis Genel Kurulu'nun bilgisine sunulması gerekiyor.
Dokunulmazlık dosyaları, Genel Kurul'da okunduktan sonra on gün içinde itiraz edilmemesi durumunda bu kararlar kesinleşiyor. İtiraz edilen kararlar ise Meclis gündeminde yerini aldıktan sonra Genel Kurul'da görüşmeye açılıyor.
Ağar, Gül, Aksu, Sirmen...
Meclis Genel Kurulu'nda dün 11 milletvekili hakkındaki kovuşturmanın milletvekilliği sıfatlarının sona ermesine kadar ertelenmesini öngören 20 dosya okundu. Böylece DYP lideri Ağar, Dışileri Bakanı Gül ile İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, AKP'li Mahfuz Güler, Akif Gülle, Ali Sezal, Dengir Mir Mehmet Fırnat, Asım Aykan, Metin Kaşıkoğlu, Mehmet Semerci, CHP'den de Sefa Sirmen'in dosyaları Genel Kurul gündemindeki yerini aldı. Diğer dokunulmazlık dosyaları da basılınca gündemdeki yerini alacak.
AKP'nin tavrı merak ediliyor
Anamuhalefet partisi CHP, 20 dokunulmazlık dosyasıyla ilgili olarak 10 gün içinde TBMM Başkanlığı'na itiraz etmeye hazırlanıyor. CHP'nin itiraz etmesi durumunda dosyalarda adı geçen milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılıp kaldırılmaması bir kez de Genel Kurul'da oylanacak. CHP bu tavrıyla dokunulmazlıkların kaldırılmasına bugüne kadar karşı olan AKP'nin bu konudaki son tavrını ortaya çıkaracak.