AKP: Dokunulmazlık gündemimizde değil

AKP Grup Başkanvekili İpek, acil yapılması gereken değişikliklerin Anayasa paketine alındığını, dokunulmazlık konusunun gündemlerinde olmadığını söyledi.

AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek, AB ile uyum konusunda acil yapılması gereken değişikliklerin Anayasa değişikliği teklifine alındığını belirterek, dokunulmazlık konusunun gündemlerinde olmadığını söyledi.
TBMM'de gazetecilerle sohbet eden İpek, AKP'li milletvekillerince TBMM Başkanlığı'na verilen Anayasa değişikliği teklifinde hiçbir partinin karşı çıkacak hususlar olmadığını belirterek, teklifi CHP ve DYP'ye de gönderdiklerini ifade etti. CHP'nin, 'dokunulmazlık' konusundaki ısrarını kendilerine aktardığını kaydeden İpek, 10 maddelik paket dışında Anayasa değişikliği çalışmalarının bulunduğunu, ancak AB'ye giriş sürecinde müzakerelerin tarihi yaklaştığı için bu teklifi öne aldıklarını bildirdi. Bir soru üzerine, dokunulmazlık konusunun metne alınmadığını hatırlatan İpek, "Dokunulmazlıkları ilerde tartışırız. Bence, burada tartışmamamız lazım" dedi. İpek, "Dokunulmazlık konusundaki direnciniz neden?" sorusuna ise şu karşılığı verdi:
"AB ile ilgili acil konular bu pakete alındığı için dokunulmazlıklar alınmadı. Dokunulmazlık, parlamenter sistemi bir anda değiştirebilecek, çalışma yapısını sekteye uğratabilecek çok hassas bir konu... Tüm AB ülkelerinde farklı da olsa dokunulmazlık var. Önemli olan parlamenter yapıyı korumaktır. Dokunulmazlık, milletvekillerine değil, parlamentonun kendisine verilmiş bir ayrıcalıktır. Bunu kaldırmayı ne biz ne CHP ifade etti. Dokunulmazlık deyince, Türkiye'deki tüm dokunulmazlıkları kastettik. Parlamenter yapıyı bozmayacak şekilde ilerde gündeme getirebiliriz."
İpek, dokunulmazlık konusunun ne zaman gündeme alınacağı sorusunu, "Şu an bir takvim yok. Meclis'in önünde 2 aylık bir çalışma var. Zaman kısıtlı. Anayasa değişiklileri, YÖK, yerel yönetimler ve bunun dışına başka yasalar var. Şu an gündemimizde dokunulmazlık konusu yok" diye yanıtladı. Dokunulmazlığın bu dönemde gelip gelmeyeceği sorusuna İpek, "Onu bilemem" karşılığını verdi.