AKP dokunulmazlık konusunda grup kararı almayacak

AKP dokunulmazlık konusunda grup kararı almayacak
AKP dokunulmazlık konusunda grup kararı almayacak
Bülent Arınç, Aysel Tuğluk ile BDP'li 9 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için hazırlanan fezlekeyle ilgili, parti olarak grup kararı almayacaklarını, her milletvekilinin en doğru kararı vereceğini söyledi.

BURSA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarihi Tahtakale Kapısı'nın açılış töreninin ardından gazetecilerin ülke gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, ' BDP 'li ve bağımsız 10 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezleke meclise gelirse benim rengim belli' diye açıklama yaptı ve bunu bazı gazeteler, yaklaşık 60 AK Partili'nin 'hayır' oyu verebileceği şeklinde yorumladı. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Arınç, dokunulmazlıklar konusunda son günlerde herkesin fikrini ifade ettiğini söyledi.

Arınç, bunun yeni bir konu olmadığını ifade ederek, BDP'li bazı milletvekillerinin geçtiğimiz Ramazan Bayramı sırasında PKK 'lı teröristlerle kucaklaşmasının kamuoyunda büyük bir infial meydana getirdiğini, kendilerinin de bunları eleştirdiklerini hatırlattı.

Bursa'daki bayramlaşma sırasında, bu manzaranın çok çirkin olduğunu ifade ettiğini dile getiren Arınç, “Çünkü sırtlarında silahla eylemden gelen, belki eyleme giden, belki de pek çok insanın katili noktasındaki insanların milletvekilleriyle böylesine samimi bir görüntü vermesini çok çirkin olarak nitelendirmiştim. Hatta 'bir bombadan daha beter' demiştim. Şüphesiz milletimiz de aynı şeyleri düşündü. Daha sonra da savcılık bu kişiler hakkında bir fezleke tanzim edip meclise gönderdi” diye konuştu.

“BUNLAR TAHMİNE DAYALI, SPEKÜLATİF KONUŞMALARDIR”
Arınç, o görüntüde bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kalkması noktasında siyasetçilerin, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, fikirlerinin ortada olduğunu ve konuşulduğunu, kendisinin de fikirlerini söylemeye çalıştığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Galip Ensarioğlu da kendi şahsi fikrini söylüyor. Ama içeride 'şu kadar kişi bu kadar kişi' bunlar tahmine dayalı, spekülatif konuşmalardır. Bir insan ağzından konuşursa fikrini öğrenebiliriz. Dolayısıyla Ensarioğlu kendi şahsi fikrini söylemiştir. Buna da saygı duymak gerekir. Dokunulmazlıkların kaldırılması noktasında bir prosedür var. Bu prosedür yine mecliste cereyan ediyor. Bir Anayasa Adalet Karma Komisyonu var, hazırlık komisyonu var, bunun belli bir süreci var. Sonra karma komisyonun alacağı karar var, meclise yapılacak itiraz var, meclisteki oylama var. Her milletvekili işin bir yargı boyutunu bir de siyasi boyutunu düşünerek mutlaka en doğru kararı verecektir. Bu konuda bir grup kararı alınacağını da zannetmiyorum. Milletvekillerimiz kendi düşünceleriyle oylarını göstereceklerdir ve sonucu da hep beraber göreceğiz. Sayın Ensarioğlu'nun kendi şahsi fikrini söylemesinin, bir endişe doğurması AK Parti içerisinde farklı düşünceler var, 'şu kadar bu tarafta, bu kadar bu tarafta' diye dedikoduya konu olmasını şahsen doğru bulmam. Her milletvekilimiz hem vicdani kanaati, hem de dokunulmazlığın kalkmasının sonuçlarını en iyi şekilde düşünür ve ona göre kararını verir. Emin olun başka siyasi partilerde de farklı düşünenler mutlaka olacaktır. Ama sonucu hep beraber göreceğiz.” (aa)