AKP eleştirdi CHP destekledi

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın okuduğu bildiride milletvekili dokunulmazlığına ilişkin açıklamalar tartışma yarattı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, açıklamayı yadırgadığını söyledi. CHP Özkaya'ya destek verdi.

ANKARA - Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın okuduğu bildiride milletvekili dokunulmazlığına ilişkin açıklamalar tartışma yarattı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, açıklamayı yadırgadığını söyledi. CHP Özkaya'ya destek verdi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç: Hâkim teminatı yargı için nasıl bir zırh ve imtiyaz değilse, yasama dokunulmazlığı da bir imtiyaz ve zırh değildir. Seçilmiş insanların, hiçbir baskı altında kalmadan görevlerini yapmalarını sağlıyor. Yadırgadım.
AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz: Dokunulmazlık sadece milletvekilleri için geçerli değil. Bu zırh altında pek çok kamu görevlisi bulunuyor. YÖK Başkanı Kemal Gürüz'le ilgili suç duyurusu yapıldı. YÖK Genel Kurulu izin vermedi. Yani bozacının şahidi şıracı. Yargıtay'da da aynı şey yaşandı.
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz: Yargıtay Başkanı doğru söylüyor. Kutluyorum. Hâkim teminatı yargıçların objektif karar vermeleri için, siyasal iktidarların onları sağa sola yönlendirmelerini önlemek için, geleceklerine dönük bir güvencedir. Milletvekili dokunulmazlığı ise tamamen bir zırhtır.