AKP Genel Başkan Yardımcısı: ABD'nin rezilliklerinin nemi kurumadı

AKP Genel Başkan Yardımcısı: ABD'nin rezilliklerinin nemi kurumadı
AKP Genel Başkan Yardımcısı: ABD'nin rezilliklerinin nemi kurumadı
AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ABD ve Büyükelçi Ricciardone'ye yüklendi.

İSTANBUL -  Aydın Menderes'in ölümünün ikinci yılında mezarı başında anıldı. Törene Menderes'in eşi Ümran Menderes, ailenin diğer üyeleri ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu katıldı. Törene katılanlar Menderes'in mezarı başında dua etti.
Süleyman Soylu duaların ardından gündeme, ağırlıklı olarak da ABD Büyükelçisi'nin değerlendirmelerine yönelik konuştu. 

ABD elçisinden operasyon açıklaması


'MÜSTEMLEKE VALİSİ OLMADIĞINI HATIRLATMAK İSTİYORUM'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin değerlendirmelerini esef ve üzüntüyle karşıladığını belirten Soylu, “Amerikan Büyükelçisi sanıyorum... Burayı zannediyorum ki bir müstemleke ülkesi olarak görmektedir ve yine zannediyorum ki Türkiye'nin farkında değildir. Ve buranın ona, bir müstemleke ülkesi olmadığını, kendisinin de bir müstemleke valisi olmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Türkiye, içerisinde hilelerle ve entrikalarla huzuru bozulacak ve istikrarı ortadan kaldırılabilecek bir ülke değildir. Ve yine kendisine şunu hatırlatmak isterim; yakın tarihte Amerika dünyanın her noktasında, Vietnam dahil, Afganistan dahil, Irak dahil, hatta Mısır'da girdiği kumpas dahil, yapmış olduğu rezilliklerin hâlâ tarihsel nemi kurumamıştır. Bütün bunlara bakacağına, Türkiye'nin iç meseleleriyle uğraşmasını biz bu milletin evlâtları olarak kabul etmeyiz. Buradan açık bir şekilde söylemek isterim ki her büyükelçi bulunduğu ülkenin misafiridir ve o kurallara göre hareket etmekle mükelleftir, haddini bilmesi gerekir" diye konuştu.


ABD, hükümeti devirmeye mi çalışıyor?

YENİ KABİNEDE YER ALACAK MI?
Soylu, adının yeni kabinede geçtiğiyle ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı, “Bunu da çok açık bir şekilde söyleyeyim; hayatım boyunca böyle bir beklenti içerisinde olmadım. Bugün duracağım pozisyon bellidir, bugün duracağım pozisyon demokrasinin yanında olmaktır, milli iradenin yanında olmaktır ve eğer olabiliyorsak Recep Tayyip Erdoğan 'a gönüldaş, arkadaş olabilmektir, onun siyaset ve dava arkadaşı olabilmektir. Onun ötesindeki hiçbir makam bizim için ehemmiyetli değildir. Ben AK Parti içerisinde hiç kimsenin, bunun ötesindeki hiçbir makam için aklından bir şey geçtiğini de zannediyor değilim."
Aydın eşi, yakınları ve törene katılanlarla vedalaştıktan sonra mezarlıktan ayrıldı. (Ünsal ÇAKIN-Yaprak KARADENİZ/DHA)