AKP Genel Başkan Yardımcısı Soylu'dan Erbakan açıklaması: Eğer varsa parti yönetim kurullarında konuşulur

AKP Genel Başkan Yardımcısı Soylu'dan Erbakan açıklaması: Eğer varsa parti yönetim kurullarında konuşulur
AKP Genel Başkan Yardımcısı Soylu'dan Erbakan açıklaması: Eğer varsa parti yönetim kurullarında konuşulur
Fatih Erbakın'ın AKP'den adaylığı ile ilgili konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu "Bu tür çalışmalar, bir isim üzerinden de bunu söylemek doğru değildir, ama bu tür çalışmaların tamamı eğer varsa, olabilecekse, partilerin kendi iç gündemleridir. Parti yönetim kurullarında konuşulur, değerlendirilir ve onun üzerinden bir sonuç üretilebilir" dedi.

RADİKAL- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu,aday adaylarının değerlendirilmesi sürecinde 4 ara komisyonun devam eden çalışmalarıyla ilgili konuştu. "Erbakan ailesinin bazı bireylerine milletvekili adaylığı teklifi götürüldüğü" iddiaları üzerine Soylu şunları söyledi: "Özellikle bu dönemler, siyaset için hareketli dönemlerdir. Hele seçim, sandık, aday, listeler konuşulmaya başlandığı andan itibaren, sözlerin ve düşüncelerin hükmü ortadan kalkar. Çünkü onlara artık sahip olabilmek de mümkün değildir. Bir taraftan talepler vardır, diğer taraftan bu taleplerin karşılanabileceği, karşılanamayacağı durumlar söz konusudur. Yine bu tür çalışmalar, yani bir isim üzerinden de bunu söylemek doğru değildir, ama bu tür çalışmaların tamamı eğer varsa, olabilecekse, olursa, siyasi partilerin tümü için kast ediyorum, partilerin kendi iç gündemleridir. Parti yönetim kurullarında konuşulur, tartışılır ve değerlendirilir ve onun üzerinden böyle bir sonuç üretilebilir. Ama yine söylüyorum bu konuda da yine AK Parti'nin ortaya koyduğu metot her zaman kendi içerisindeki ortak aklıdır. Bu konuda son dakikaya kadar, çünkü isim listelerimiz 7 Nisan saat 17.00 itibarıyla YSK'ya verilecektir. Bu dakikaya kadar böyle bir değerlendirmenin kamuoyu ile çok paylaşılmaması, en temel esaslardan biri olarak siyasetin altın kurallarındandır."

KOMİSYON ÇALIŞIYOR

Aday tespiti ile ilgili de konuşan Soylu şunları dile getirdi: "Siyasi ve hukuk işleri, teşkilat, seçim işleri ve özellikle genel sekreterlik, bu 4 başkan yardımcılığında, 12 komisyon içerisinde bulunan diğer iki başkan yardımcısını da içine alarak üçlü komisyonlar oluşturuldu. Yani 3 bölüm 4 ayrı kategoride toplandı. 4 ayrı kategorik komisyon oluşturuldu 3'er kişiyle ve toplam o 12 komisyonda harmanlanan bütün aday adayları, tekrar burada değerlendirmeye alındı. Biraz önde olanlar, arkada olanlar, ayrılanlar gibi değerlendirme oldu. Şimdi biz bu komisyonlarda biraz daha irdeleyerek devam ediyoruz. Yani herkes birbirine kendi komisyonlarında gördüklerini anlatıyor. Yaklaşık bu da bir haftalık süreç alacak. Biz bu komisyonlarda partimizin il başkanlarını, o bölgedeki belediye başkanlarımızı, yani il belediye başkanlarını, sivil toplum örgütlerinden görüşleri alarak aslında aday adaylarımızla ilgili derinlemesine bir analizi, araştırmayı ve kendi görüşlerimizi ortaya çıkarabilecek bir sonuca ulaşmaya çalışacağız." AK Parti'de aday belirleme sürecinin, aday adaylarının tümünün değerlendirmeye tabi tutulduğu ve tamamıyla görüşüldüğü bir süreç oluğuna dikkati çeken Soylu, tüm bu değerlendirmelerin Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst kurula sunulacağını dile getirdi.

AKP, Erbakan'ın oğlu ve kızına adaylık teklifi götürecek

400 MİLLETVEKİLİ YÜZDE 52 OY DEMEK 

Soylu, AK Parti'nin kampanya hazırlıkları, teşkilatı, seçim stratejisi ve adaylarıyla beraber bir taraftan sakin, dengeli, çok sıkı çalışan, diğer taraftan kendi ortak akıl planına göre hareket eden gündemle ilerlediğini ifade ederek, bütün bunların 400 milletvekilinin AK Parti ile ve Türkiye ile buluşturulması hesabı üzerine yapıldığını söyledi. AK Parti'nin bugüne kadar çıkardığından daha fazla milletvekili çıkarabilmesinin, bugüne kadar ortaya konulan çalışma, performans ve ortak akıldan, çok daha iyi bileşenlerin bir araya getirilmesi zorunluluğunu getirdiğini belirten Soylu, seçim hedeflerinin 400 milletvekili ve yüzde 52 oy olduğunu kaydetti.

'Fatih Erbakan'ın AKP'den adaylığı için henüz teklif yok'

AA