AKP geri adım atmıyor

Altı saatlik toplantı
Bakanlar Kurulu, dün Başbakan Erdoğan başkanlığında altı saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından YÖK yasa tasarısıyla ilgili açıklamalarda bulunan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, "Tasarıyı TBMM'ye sevk ettik. Tasarı bugünden itibaren Meclis'in gündemindedir" dedi.
'Meclis'e güvenilsin'
Herkesin Meclis'in iradesine saygı duyması gerektiğini söyleyen Bakan Çiçek şöyle devam etti: "Yeri gelmişken savaşa girilmesine karar veren bu Meclis'e hepimizin güvenmesi gerekir. Türkiye'nin demokratik görüntüsüne gölge düşürecek her türlü davranıştan kesinlikle uzak durmalıyız."
Milletvekili baskısı
Bakanlar Kurulu'nun ardından toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu'nda da tasarının Meclis'ten aynen geçirilmesi benimsendi. Bu kararda milletvekillerinin baskısı belirleyici oldu. AKP üst yönetimi ve grubu YÖK tasarısının bu hafta içinde Genel Kurul'da ele alınmasını planlıyor.

ANKARA - YÖK, üniversite çevreleri ve Genelkurmay'ın tepki gösterdiği imam-hatip lisesi mezunlarının önünü açmaya yönelik tasarıdan geri adım atmayan hükümet, YÖK yasa tasarısını Meclis'e sevk etti. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "Türkiye demokratik bir ülkedir. Demokrasi mevsimlik bir statü değil bir hayat tarzıdır. Kararı Meclis verecek. Herkes Meclis'in
iradesine saygılı olsun" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Bakanlar Kurulu'nun, 6 saat süren toplantısının ardından açıklama yapan Çiçek, üniversiteye girişte katsayı uygulamasını eşitleyen yasa tasarısının gelen eleştiriler karşısında geri çekilip çekilmeyeceğinin sorulması üzerine şunları söyledi:
"Türkiye demkokratik bir ülkedir. Anayasa'da ve yasalardaki değişikliklerle
demokrasiyi kurumsallaştırmak adına çok önemli adımlar atılmıştır. Türkiye tavrını demokrasiden yana koymuştur. Yeri gelince savaşa girilmesine karar veren bu Meclis'e hepimizin güvenmesi gerekir.."
Askerlere dokundurma
Çiçek, Kıbrıs ve Irak'la ilgili politika üretme süreçlerini kast-ederek askerleri de üstü kapalı eleştirerek Çiçek şöyle konuştu:
"Türkiye'nin çok önemli ve sıkıntılı dönemlerinde pek çok kişi görüş belirtmezken veya mevcut sıkıntılar karşısında kararını veya kararsızlığını açıkça ifade etmezken, her defasında 'Bu iş Meclis'indir' diye bütün sorumluluğun Meclis'e devredildiği dönemler de olmuştur."
Çiçek, tasarının Meclis'te öncelikli yasalar arasına alınıp alınmayacağının sorulması üzerine "Her şey Anayasa'ya tabidir. Hükümetle ilgili konulara hükümet, Meclis'le ilgili konulara Meclis karar verecek" dedi.
Hükümetin yürüttüğü AB politikasının 'bir devlet politikası' olduğunu söyleyen Çiçek, "Herkes düşüncesini tabii ki söylemelidir. Burası demkokratik bir ülke. Ne yapılıyorsa halkın gözü önünde yapılıyor" diye konuştu.
Bakan Çiçek, Cumhurbaşkanı'nın yasayı veto edeceğine ilişkin işaretler verdiğinin anımsatılması üzerine "Ben ipuçlarına göre değerlendirme yapamam. Önce Meclis karar verecek" dedi.
'Geri adım yok'
Edinilen bilgiye göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, toplantıda YÖK yasa tasarısından geri adım atılmayacağının sinyalini verdi. Erdoğan, "Biz seçim meydanlarında haksızlığı düzeltmek için söz verdik, geri adım atmamız düşünülemez. Bizim niyetimiz gerginlik çıkarmak değil sadece millete verdiğimiz sözü yerine getirmek istiyoruz" dedi.
Başbakan Erdoğan, Danıştay'ın dün akşamki kuruluş yıldönümü kokteylinde, YÖK tasarısıyla ilgili soruları yanıtsız bırakırken, "Cemil bey gerekli açıklamaları yaptı. Yarın (bugün) grupta konuşacağım" demekle yetindi.
Milletvekilleri ısrarlı
Bakanlar Kurulu'ndan sonra toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu YÖK tasarısının geri çekilmemesi ve Genel Kurul'dan aynen geçirilmesi görüşünü benimsedi. Erdoğan'ın katılmadığı toplantıda, AKP yönetimi ve grubu, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilen tasarının bu hafta içinde Genel Kurul'da görüşülmesini planlıyor. Milletvekilleri, AKP yönetimine, "Eğer bu tasarıyı geri çekerseniz çok zor duruma düşerseniz. İstifalar bile olabilir. Askerlerin bir bildirisi ile geri adım atılmamalı" görüşünü iletti.