AKP hazmedemiyor

'Engelleme çok yanlış'
Dışişleri Bakanı Gül, AİHM'deki türban davasının Türkiye lehine bitmesine tepkili. Gül, "Başörtülülerin üniversiteye gitmesini engellemek yanlış. Türkiye, kendi dinamikleriyle bu ayıptan kurtulacaktır" dedi.
'Zamanla çözeriz'
AKP'li Toptan, "Karar bağlayıcı, sorunu zamanla çözeriz" diye konuştu. YÖK Başkanı Teziç'in değerlendirmesi şöyle: "AİHM türban yasağını onayladı. Artık yasama organı bu konuda bir düzenleme yapamaz."

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) 'türban davası'nı Türkiye kazandı ama eşi de AİHM'de benzer bir dava açan ve kısa süre önce davasını geri çeken Dışişleri Bakanı Abdullah Gül karara tepki gösterdi.
"Türkiye, kendi dinamikleriyle bu ayıptan kurtulacaktır" diyen Gül, başörtülü kızların üniversiteye gitmesinin engellenmesini 'çok yanlış' olarak değerlendirdi.
Gül, CNNTürk'te Taha Akyol'un sunduğu 'Eğrisiyle Doğrusuyla' programında, AİHM'nin kararına bakışını anlattı. Gül, "Hükümetin bir üyesi olarak bu konuda çok yorum yapmak istemiyorum. Türkiye, kendi dinamikleriyle bu
ayıptan kurtulacaktır" diye konuştu. AİHM kararı Türkiye'deki türban yasağını yasal açıdan tartışılmaz hale getirirken Abdullah Gül, Akyol'un "Türban yasağı ayıp mı?" sorusuna "Ayıp tabii, çok ayıp" yanıtını verdi.
Türkiye'de başörtülü bir genç kızın, diğer genç kızlar gibi üniversiteye gidebilmesi gerektiğini savunan Gül, "Başörtülü bir kızın üniversiteye gidememesi çok yanlıştır. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü başörtülü. Bu yanlış, düzeltilecektir. Ama AİHM'in de AB ile bağlantısı yoktur" dedi. Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in protokolde türban yasağı uygulamaktaki ısrarını korumasına ilişkin yaklaşımını ise "Bu konuya girmek istemiyorum" diyerek açıklamadı.
Toptan: Bizi bağlar
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AKP'li Köksal Toptan, AİHM'nin türbanlı öğrencilerin üniversitelere girişiyle ilgili kararının Türkiye için de bağlayıcı olduğunu söyledi. Toptan, Meclis'te gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu yanıtlarken, kararın Türkiye için de bağlayıcı olduğunu vurgulayarak, saygı göstermek dışında yapılacak bir şey olmadığını ifade etti. Toptan, "Kendi iç sosyal hayatımızda zaman içinde bunlar çözülebilecek sorunlardır" dedi.
AİHM, İstanbul Üniversitesi öğrencisi Leyla Şahin'in üniversiteye türbanla girmesine izin verilmedi gerekçesiyle Türkiye aleyhine açtığı davayı, davacı aleyhinde karara bağlamış, Türkiye'yi mahkûm etmemişti. AİHM'nin kararında atıfta bulunduğu Türkiye'deki yüksek mahkemelerin birçok kararında, türbanın 'alışkanlık olmaktan çıkarak, Cumhuriyet'in temel ilkelerine karşı bir dünya görüşünün simgesi haline geldiği' vurgulanmıştı.