AKP-HDP koalisyon görüşmesi 2 saat sürdü

AKP-HDP koalisyon görüşmesi 2 saat sürdü
AKP-HDP koalisyon görüşmesi 2 saat sürdü
AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu koalisyon görüşmelerinin üçüncü gününde HDP'yi ziyaret etti. HDP Genel Merkezi'deki görüşme 2 saat sürdü. Bu görüşmenin CHP ve MHP görüşmelerine oranla daha uzun sürmesi dikkat çekti.

RADİKAL-Koalisyon görüşmelerinde ilk tur tamamlandı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri kapsamında, HDP Genel Merkezi'nde HDP heyeti ile yaptığı görüşme sona erdi. HDP Genel Merkezi'ne Tarım Bakanı Mehdi Eker, Efkan Ala, Yalçın Akdoğan, Adnan Boynukara, Zehra Taşkesenlioğlu'ndan oluyan AKP heyeti ile birlikte Gelen Davutoğlu'nu, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan karşıladı.

EN UZUN GÖRÜŞME

Saat 11.00'da başlayan görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. AKP-HDP görüşmesinin CHP ve MHP görüşmesine oranla uzun sürmesi dikkat çekti.  Görüşmeye ilişkin AKP ve HDP'den açıklama yapılması bekleniyor. 

AKP'DEN DOLMABAHÇE HEYETİ 

AKP'nin HDP ziyaretindeki heyette Dolmabahçe mutabakatında yer alan isimler Efkan Ala ve Yalçın Akdoğan'ın olması dikkat çekti.İşte heyette yer alan isimler: AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Efkan Ala, Yalçın Akdoğan, Adnan Boynukara, Zehra Taşkesenlioğlu.

HDP'DE İMRALI HEYETİ AĞIRLIĞI 

HDP'nin koalisyon görüşmesine katılacak heyetinde bulunan isimler büyük ölümü İmralı heyetinden oluştu. HDP'nin koalisyon görüşme heyetinde şu isimler bulunuyor:  Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile İmralı heyetinde yer alan Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken ve HDP MYK üyesi Zeynep Karaman.

AKP'DEN HER PARTİYE AYRI HEYET

Başbakan Davutoğlu, üç gün üst üste, TBMM'de temsil edilen üç partiye yaptığı koalisyon ziyaretlerinde, üç ayrı heyet belirledi. CHP heyetinde Numan Kurtulmuş ve Cevdet Yılmaz gibi ekonomi kurmaylarını dahil eden Davutoğlu, MHP'ye ise partisinin "ülkücü kökenli" olarak bilinen isimlerini, Haluk İpek ve Mahir Ünal'ı dahil etmişti. MHP heyetinde yer alan isimlerin, son dönemde HDP'ye en çok yüklenen isimler olması da dikkat çekmişti.

ÜÇ HEYETTE DE DİKKAT ÇEKEN AYRINTI; ERDOĞAN'IN DANIŞMANLARI HEYETLERDE

Davutoğlu'nun, CHP, MHP ve HDP'ye koalisyon görüşmelerine gittiği heyetlerde dikkat çeken bir başka ayrıntı ise, her üç heyette de daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığı yapmış isimlerin yer alması oldu.

Ak Parti'nin CHP heyetinde, Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde en yakın çalışma arkadaşı olan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çıktığında da danışmanlığı süren, AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan yer aldı. MHP'ye giden AK Parti heyetinde ise, Başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın danışmanlığını yapan Ertan Aydın hazır bulundu. AK Parti'nin HDP heyetinde yer alan eski danışman ise, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan oldu. Akdoğan, 2011'de TBMM'ye girmeden önce, Erdoğan'ın yakın çalışma arkadaşları arasında yer alıyordu. Akdoğan, milletvekili olduktan sonra da "Başbakan Başdanışman" sıfatını, kabineye dahil olana kadar sürdürdü. HDP heyetinde yer alan bir başka Erdoğan'la yakın çalışmış isim ise, Efkan Ala. Ala, Erdoğan'ın son hükümetine dışardan İçişleri Bakanı olarak atanmadan önce, Başbakanlık Müsteşarı olarak görev yapmıştı.

HDP'YE GİDEN AK PARTİ HEYETİNİN ŞİFRELERİ

* Mehdi Eker- Üç dönem kuralına takılan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Milletvekili idi. Güneydoğu'nun kabinedeki temsilcisi olarak çok uzun süre bakanlık yaptı.
* Efkan Ala- Yalçın Akdoğan ile birlikte, Dolmabahçe mutabakatının açıklanmasında hazır bulunan isimlerden. Önce Başbakanlık Müsteşarı, ardından da İçişleri eski Bakanı olarak çözüm sürecinin hep içinde olan isim. Son dönemde HDP'ye yönelik sert açıklamaları ile dikkat çekti. HDP'liler tarafından da en çok eleştirilen hükümet üyeleri arasında yer aldı.
* Yalçın Akdoğan- Dolmabahçe mutabakatının mimarlarından. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mutabakatı eleştirmesinin ardından, mutabakatın "rafa kaldırılmasında" da en etkin isimlerden biri oldu. Akdoğan, seçim öncesi ve sonrasında HDP'yi AKP içinde en çok eleştiren isim olarak dikkat çekti. Seçim kampanyası sırasında, HDP'nin baraj altı kalmasının "süper olacağını" söyleyerek dikkat çekti.
* Adnan Boynukara- Uzun süre Adalet Bakanlığı müşavirliği yaptıktan sonra, son seçimlerde Adıyaman Milletvekili olarak meclise girdi. Güneydoğu milletvekili olmasının yanısıra, çözüm sürecinin önemli kurumlarından olan Adalet Bakanlığı'ndaki tecrübesi ile dikkat çekiyor.
* Zehra Taşkesenlioğlu- Davutoğlu'nun HDP için oluşturduğu heyette, Efkan Ala'dan sonra ikinci Erzurum milletvekili. TBMM'nin yeni isimlerinden olan Taşkesenlioğlu, seçim sırasında çözüm süreci konusunda "kardeşliğe evet, kalleşliğe hayır" sloganıyla kampanya yürütmüştü.