AKP iktidarı seçim atağında

Hükümet yerel seçimler öncesinde çalışmaları tamamlayarak 40 bin açıktan atama kadrosunu serbest bıraktı.

ANKARA - Hükümet yerel seçimler öncesinde çalışmaları tamamlayarak 40 bin açıktan atama kadrosunu serbest bıraktı. Devlet Personel Başkanlığı'ndan sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, dün Maliye Bakanlığı bürokratlarıyla bir araya gelerek, kadroların kurumlara göre dağılımını yaptı.
40 bin açıktan atama kadrosunun büyük bölümünün Milli Eğitim Bakanığı'na tahsis edildiği öğrenildi. Kurumlar kendilerine verilen kadroları nakil, merkezi sınav veya kurumdan ayrılmış memurların geri dönüşü yoluyla kullanabilecek.
2004 Bütçe Kanunu'nda yer alan açıktan atamalara ilişkin hüküm, dün kurumlara kadro tahsisatı yapılarak sonuçlandırıldı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in daha önce yaptıkları çalışmaya, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı bürokratları son şeklini verdi.
Yapılan çalışmanın Bütçe Kanunu ve IMF'ye verilen taahhütlere uygun olduğunu söyleyen hükümet kaynakları, önceki yıllarda en az 70 bin açıktan atama kadrosu tahsis edildiğini savundu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye gitmesinden sonra tamamlanan çalışmanın yerel seçimler öncesinde siyasi bir yatırım olmadığını savunan bürokratlar, 40 bin kadronun tamamının kullanılmayabileceğini kaydetti.