AKP ile CHP'nin yüzde 10 ittifakı

TÜSİAD ve Sezer'e karşı
TÜSİAD ve Cumhurbaşkanı Sezer'in yüzde 10 barajını indirme önerisi, iktidarla muhalefeti kenetledi. CHP lideri Baykal, DTP'yi işaret etti: "Düşük barajla etnik temelde bir siyasal yapılanma başlayabilir."
'Biz ve CHP geçtik ya'
Baykal'ın diğer gerekçesini Başbakan Erdoğan da paylaştı: "Baraj istikrar getirir." Erdoğan'ın sözleri şöyle: "Çok faydalıydı da 1987'den beri bu talebi niye gündeme getirmediniz? Biz de, CHP de barajı aştık."
'Erken seçim ihanet'
Erdoğan, "Erken seçim de ihanet olur" dedi. Anavatan lideri Mumcu: "Cumhurbaşkanlığı sistemi yanlış. Yasama ve yürütmeyi ayrı ayrı seçebiliriz. SHP'li Ketenci: "Yüzde 10'luk seçim barajını savunmak ilkellik."

Erdoğan: Erken seçim ihanet
ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TÜSİAD'ın seçim barajının düşürülmesine ilişkin önerisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AKP'den 'istikrar' gerekçesiyle tepki gördü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP iktidarının gündeminde erken seçimin ve barajın düşürülmesinin kesinlikle olmadığını söyledi. Erdoğan, erken seçim konusunda, "Bu böyle bilinmelidir. İstikrar veya güven ortamının herhangi bir tahribata uğramasını şu anda yakalamış olduğumuz ekonomik performansın inkıtaı olarak görüyoruz. Bunu ben ihanet olarak görüyorum ve başında bulunduğum hükümet böyle bir ihanetin içerisine giremez" dedi.
Neden istikrar döneminde?
TUSİAD ve Sezer'in baraj önerisinin hatırlatılması üzerine ise Erdoğan, şöyle konuştu: "Seçim barajı bizim iktidarımız zamanında konulmamıştır. 1987 yılında konulmuştur. Bunu indirme talebinde olanlara şunu hatırlatmak istiyorum; 1987 yılından bu yana bu talebi neden gündeme getirmediniz? Türkiye'nin tam istikrarı yakaladığı bir dönemde bunu gündeme getiriyorsunuz? Biz sıfırdan kurulan bir parti olarak bu barajı aştık. CHP de aştı. Türkiye'nin yakın siyasi tarihine baktığımızda koalisyonlar dönemi Türkiye için hep gerileme dönemi olmuştur. Türkiye'ye yeni bir koalisyonlar dönemine itme yanlışına düşmek istemiyoruz."
Başbakan Erdoğan, bir diğer gazetecinin "Peki bu noktada istikrara ihtiyacı olan iş çevresinden böyle bir talebin gelmesini nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna da, şu yanıtı verdi: "Şu anda istikrara ihtiyacı olduğunu söylediğiniz iş çevresi, istikrarı bizim dönemimizde yakaladı. Fakat şu anda yakaladıkları için farklı bir havanın içerisine girmelerini ben de anlamakta zorlanıyorum. Bunu daha önce aynı iş çevresi niye söylemedi?"
Ancak Erdoğan'ın bu eleştirisinin aksine TÜSİAD seçim barajını ilk kez eleştirmedi. TÜSİAD Mayıs 2001'de açıkladığı 'Türkiye'de Demokratikleşme Perspektifleri' raporunda da barajın makul bir orana çekilmesini istemişti.
450+100 önerisi
Erdoğan, dün CNN Türk'teki 'Eğrisi Doğrusu' adlı programda Taha Akyol'un sorusu üzerine ise daha önce gündeme getirdiği '100 Türkiye milletvekili' önerisini yineledi. Erdoğan şöyle dedi: "Partimin aleyhine olduğunu bildiğim halde 450+100 diye bir önerim var. Burada çok düşük bir baraj getirilebilir. Bununla ilgili yasal düzenlemede bir yanlışlık yapıldığı inancındayım. Böyle bir düzenlemeye gidilebilir. Bunun için de bizim CHP ile anlaşmamız lazım. Baraj oranı bir kısım milletvekilleriiçin düşürülebilir. Barajı hepten kaldırmak da olmaz."