AKP, 'ileri demokrasi'nin kitabını yazdı

AKP, 'ileri demokrasi'nin kitabını yazdı
AKP, 'ileri demokrasi'nin kitabını yazdı
AKP'nin hazırladığı "İleri Demokrasi Yolculuğu" isimli kitapta, partinin 10 yıllık iktidarında, 87 değişik alanda atılan demokratikleşme adımları sıralandı...

ANKARA – Tanıtım ve Medya Başkanlığı'nca hazırlanan “İleri Demokrasi Yolculuğu” isimli kitapta, 10 yılda 87 değişik alanda demokratikleşme adımları atıldığı öne sürüldü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın önsözünü yazdığı kitapta, atılan ilk demokratikleşme adımının süresi 46 kez uzatılan OHAL'in kaldırılması olduğu vurgulandı.
AK Parti iktidarı öncesinde “otoriter devlet” anlayışının hukuki metinlerden bürokratik uygulamalara kadar birçok alanda etkisini gösterdiği belirtilen kitapta, “Bürokratik vesayete son” başlığı altında Milli Güvenlik Kurulu'nun yapısının değiştirildiği, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nin sivilleştirildiği, askeri mahkemelerin yetkilerinin daraltıldığı, askeri harcamalara Sayıştay denetiminin getirildiği, YÖK, RTÜK, Sinema Video ve Müzik Eserleri Denetleme Kurulu gibi çeşitli kurullara MGK Genel Sekreterliği'nce veya Genelkurmay Başkanlığı'nca üye seçilmesinin kaldırıldığı belirtiliyor. Ayrıca EMASYA Protokolü'nün de kaldırıldığı da belirtiliyor.
En ağır insan hakkı ihlalleri arasında yer alan işkenceye karşı, “sıfır tolerans” parolasıyla ağır yaptırım ve denetimler getirildiği söylenen, “İleri Demokrasi Yolculuğu” kitabında, örgütlenme özgürlüğünün Avrupa standartlarına uygun hale getirildiği, vakıf, dernek kurmanın kolaylaştırıldığı, siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırıldığı, gazetecilere, “ haber kaynaklarını koruma hakkı” getirildiği söyleniyor.
Türkçe ve İngilizce olarak basılan kitabın, “farklılıkları zenginlik olarak gören kültürel haklar” başlığı altında ise özel kurslarda farklı dil ve lehçelerin öğretilmesine imkan sağlandığı, farklı dil ve lehçelerde radyo ve televizyon yayınına imkan tanındığı, TRT'nin de bu alanda yayın yapmasının önündeki yasal engellerin kaldırıldığı belirtiliyor. “Bilinmeyen dil ayıbını ortadan kaldırdık” başlığı altında da Nüfus Kanunu'nda yapılan değişiklikle herkesin çocuğuna istediği ismi verebilmesinin yasal güvence altına alındığı, “sinema, video ve müzik eserleri üzerindeki yasakçı anlayış değiştirilerek, keyfi yasaklamaların önüne geçildiği” belirtiliyor.


REFERANDUM DA VAR


Kitapta, AK Parti'nin tek başına iktidar olduğu dönemde, 2004, 2006 ve 2007 yıllarında anayasada yapılan değişikliklerle yetinmeyip 12 Eylül 2010 günü referanduma sunulan anayasa değişikliği ile anayasada köklü değişikliklerin yapıldığı kaydediliyor.
“Şeffaf bir yönetim için vatandaşlara bilgi edinme hakkı” getirildiği, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kaldırıldığı belirtilen “İleri Demokrasi Yolculuğu” kitabında, yakalama, gözaltına alma ve ifade alma işlemlerinin insan haklarına uygun hale getirildiği, töre ve namus cinayetlerinde indirim öngören düzenlemenin kaldırıldığı, çocuk haklarının güçlendirilmesine ilişkin yapıldığı belirtilen düzenlemeler yer alıyor.

ERDOĞAN: RİSK DE ALDIK AMA…


Başbakan Erdoğan da, “Değişen Türkiye” başlığıyla yazdığı önsözde, “2000'li yıllar dünyada özgürlük alanlarının daraldığı ve devletlerin içe kapandığı yıllardı. Türkiye ise tam aksi bir istikamet izlemekteydi. Çünkü milletimiz demokratikleşmeyi, sivilleşmeyi, normalleşmeyi parti programının merkezine koyan AK Parti'yi iktidara getirmişti. AK Parti'yle birlikte artık demokratikleşme sürecini hızlandıran, insan hakları çıtasını yükselten ve geçmişin korkularıyla yüzleşen bir Türkiye vardı. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi sayesinde terör örgütünün istismar alanları daraltıldı. Kuşkusuz bu süreçte adımlar atılırken risk de alındı. Ancak uzun vadeli düşünülerek istikrar, huzur ve refah hedeflendi dedi. (aa)