AKP kartlarını açtı

Altınok kızgın
AKP, Ankara ve İstanbul'un da aralarında olduğu büyükşehirlerle birlikte aday belirleme maratonunu tamamladı. Ankara'da Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok yarışı kaybetti. Melih Gökçek yeniden aday olurken Altınok, Erdoğan'a tepkili.
Kadının adı yok
İstanbul, İzmir ve Adana'da ise beklendiği gibi Kadir Topbaş, Taha Aksoy ve Aytaç Durak aday gösterildi. Aday olmak için görevini bırakan 50 bürokrattan yalnız üçü aday oldu. Kadın aday sayısı da sadece üç.

ANKARA - AKP aday belirleme maratonunu tamamladı. Başbakan Tayyip Erdoğan, son ana kalan büyükşehir adaylarını dün açıkladı. İstanbul'da Kadir Topbaş, Ankara'da Melih Gökçek, İzmir'de Taha Aksoy ve Adana'da Aytaç Durak, AKP'nin dört büyük ildeki belediye başkan adayı oldu. Gökçek'le yarışan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, yine Keçiören'den aday gösterildi.
Önce gönüllerini aldı
Erdoğan, önceki akşam İstanbul aday adaylarıyla Ankara aday adayı Turgut Altınok'u genel merkeze çağırdı. Erdoğan, İstanbul'da Topbaş'ı, Ankara'da da Gökçek'i tercih ettiğini söyledi. Erdoğan, tercihlerinin gerekçelerini anlattı ve diğer adaylara teşekkür edip gönüllerini aldı.
Erdoğan, dün, üç büyükşehir adayıyla birlikte 52 il, ilçe ve merkez ilçenin adaylarını bir törenle açıkladı. Böylece AKP tüm adaylarını belirlemiş oldu. Erdoğan, "28 Mart AKP'nin yerel siyasette hangi noktaya geldiğini ortaya koyacak. Artık halka fildişi kulelerden bakmayan, sözünün arkasında duran bir AKP var" dedi.
Turgut Altınok küstü
Erdoğan, daha sonra büyük bölümü salonda bekleyen adayları açıkladı. Gökçek ve Topbaş, uzun süre alkışlandı.
Ancak, Erdoğan'ın yaklaşımına rağmen Turgut Altınok'un gece partiden
'kırgın' ayrıldığı öğrenildi. Altınok, dün yapılan törene de oldukça geç geldi. Altınok, Keçören adaylığını sürdürüp sürdürmeyeceği yönündeki soruları yanıtsız bıraktı. AKP'nin verdiği kararı herkesin değerlendireceğini belirten Turgut Altınok, "Hiçbir zaman günübirlik siyaset yapmadım. Bir gün siyah, bir gün ak demedim. İlkeli bir çizgim oldu. Siyasette ilkeli ve düz çizgiden yanayım" dedi.
Erdoğan tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmeyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, UlusKeçiören metro hattının temel atma törenine de katılmadı. Akşam saatlerinde yapılan törende Erdoğan'ın yanı sıra Melih Gökçek ve çok sayıda bakan da yer aldı. Temeli atan Erdoğan, Ankara'nın örnek bir kent olarak dünyaya takdim edileceğini söyledi.
Yalnızca üç kadın aday var
AKP'nin dün açıklanan adayları arasında hiç kadın bulunmuyor. AKP'nin tüm adayları arasında ancak üç kadın belediye başkan adayı var. İşte onlar: İzmir Dikili'den Nesibe Örs, Konya Yalıköy' den Asuman Topkara ve Giresun Doğankent'ten Nazmiye Kabadayı.Erdoğan'ın açıkladığı 52 kişilik son liste
İstanbul: Büyükşehir: Kadir Topbaş, Eyüp: Ahmet Genç, Kadıköy: M. Ümit Özerol, Maltepe: Fikri Köse, Pendik: Erol Kaya, Şişli: Muhsin Divan.
Ankara: Büyükşehir: Melih Gökçek, Çankaya: Çağlar Mesut Bozoğlu,
Keçiören: Turgut Altınok.
İzmir: Büyükşehir: Taha Aksoy, Balçova: Mustafa Şentürk, Güzelbahçe: Kerim Çetin, Konak: İskender Tuğsuz, Narlıdere: Birol Bekar.
Adana: Büyükşehir: Aytaç Durak, Seyhan: Azmi Öztürk, Yüreğir: Ömer Topçu.
Bursa: Büyükşehir: Hikmet Şahin, Osmangazi: Recep Altepe, Nilüfer: Tahsin Bulut, Yıldırım: Özgen Keskin, İnegöl: Alinur Aktaş.
Konya: Büyükşehir: Tahir Akyürek, Karatay: Mehmet Hançerli, Meram: Refik Tuzcuoğlu, Selçuklu: Adem Esen.
Erzurum: Büyükşehir: Ahmet Küçükler, Dadaşkent: Vahdettin Yaylalı, Kâzımkarabekir: Dursun Şahin, Yakutiye: Fahrettin Atınç, Yenişehir: Cenap Köksal Birdal.
Mersin: Büyükşehir: Mahmut Aslan, Akdeniz: Mustafa Turan, Toroslar: Duran Ünlü, Yenişehir: Adnan Özçelik.
Isparta: Merkez: Hasan Balaman, Şarkikaraağaç: Kenan Erdursun, Antalya Büyükşehir: Menderes Tevfik Türel, Kocaeli Büyükşehir: İbrahim Karaosmanoğlu, Adapazarı Büyükşehir: Aziz Duran, Ağrı: Ekrem Aktaş, Ordu: Süleyman Tomakin, Kütahya: Mustafa İça, Denizli-Honaz: Niyazi Kaba, Hakkâri-Yüksekova: Kamil Öz, Hatay-Samandağ: Suphi Kahyioğulları, Manisa-Ahmetli: Muammer Saim Mintaş, Muğla-Bodrum: Kıvanç Esendemir, Tekirdağ-Çerkezköy: Ali Ertem, Van-Edremit: Hecer Bayram, Yozgat-Kadışehri: Mustafa Karadavut, Batman-Gercüş: Abdülkerim Kaya.