AKP kulisleri kaynıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hükümette düşündüğü revizyonu, Türkiye ile müzakerelere başlanılıp başlanılmayacağının netleşeceği 17 Aralık'taki AB zirvesinden sonra yapma eğiliminde olduğu öğrenildi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

KIZILCAHAMAM - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hükümette düşündüğü revizyonu, Türkiye ile müzakerelere başlanılıp başlanılmayacağının netleşeceği 17 Aralık'taki AB zirvesinden sonra yapma eğiliminde olduğu öğrenildi.
AKP'nin Kızılcahamam'daki değerlendirme kampında Erdoğan'ın milletvekilleriyle gruplar halindeki görüşmelerinde, bakanlara yönelik sert eleştirilerin yanı sıra yeni kabine senaryoları da gündeme geldi. Toplantıya katılan milletvekillerinin aktardığı bilgilere göre Erdoğan, kabinedeki bazı bakanları değiştirme planlarını, AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlanmasına endeksledi. Erdoğan, milletvekillerinin bakanlara yönelik sert eleştirilerine karşın, hükümet değişikliği ile ilgili açık ve kesin bir sinyal vermedi. Erdoğan bazı eleştirilere karşı kabinesini savunurken, "Bu arkadaşların hiç mi doğrusu yok. Eleştiri tamam ama, haksızlık da yapmayalım" diye tepki gösterdi.
AB kabinesi mi kuruluyor?
Sürekli olarak AB sürecinden söz eden ve 17 Aralık zirvesinin hem Türkiye, hem AB, hem de hükümet için önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan'ın bu yaklaşımı, kabine değişikliğini gündeme almasına karşın bunu ivedilikle yapmayacağı, kamptaki eleştirileri de bakanların performanslarını dikkate alarak zirve sonrasına bırakacağı şeklinde yorumlanıyor.
Başbakan Erdoğan'ın, AB'den müzakere tarihi alınırsa, şu anda değiştirmeyi düşündüğü bakanlarla yetinmeyip hükümette daha köklü bir revizyona gideceği belirtiliyor. Bu çerçevede hükümette, müzakere sürecinde AB ile ön plana çıkabilecek sorun ve konularda uzman ve etkin bir performans sergileyebilecek milletvekillerine görev verilebileceği ifade ediliyor.