AKP, Kutlu'yu yalnızca uyardı

Atatürk'ün mareşal üniformalı fotoğrafının TBMM'den kaldırılmasını istediği için AKP Grup Disiplin Kurulu'na sevk edilen Adıyaman Miletvekili Hüsrev Kutlu'ya uyarı cezası çıktı.

ANKARA - Atatürk'ün mareşal üniformalı fotoğrafının TBMM'den kaldırılmasını istediği için AKP Grup Disiplin Kurulu'na sevk edilen Adıyaman Miletvekili Hüsrev Kutlu'ya uyarı cezası çıktı. AKP Grup Disiplin Kurulu dün Kutlu'yu dinledi. İddiaları yanıtlayan Kutlu, "Gazeteci arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Ancak konuşmam biraz çarpıtıldı, amacı dışına çıkarıldı. Ben gazetelerde çıkan şeyleri kastetmemiştim" dedi.
Disiplin Kurulu üyelerinin tümü, Kutlu'nun sözlerinde ihracı gerektirecek bir unsur bulunmadığı kararına vardı. Üyeler, "Tüm kitapları karıştırdık, bu sözlere yönelik bir müeyyide görünmüyor" dedi. Kutlu'nun Müşterek Disiplin Kurulu'na sevkine de gerek olmadığı kararı alındı, ancak uyarı cezasıyla cezalandırılması benimsendi. AKP'de tedbirli ihraç veya tamamen ihraç kararlarını sadece Müşterek Disiplin Kurulu alabiliyor. Kutlu'nun uyarı cezasına itiraz hakkı var.