AKP-MHP bayramlaşmasında Kıbrıs gerginliği

Devlet Bakanı Beşir Atalay, "Kıbrıs'ta zikzaklar çiziyorsunuz" diyen MHP'lere "Bizim zikzakımız yok" karşılığını verdi.

AKP'ye bayram ziyaretinde bulunan MHP'li heyet, iktidarın Kıbrıs politikasını sert bir dille eleştirirken, Devlet Bakanı Beşir Atalay, "Kıbrıs'ta zikzaklar çiziyorsunuz" diyen MHP'lere "Bizim zikzakımız yok" karşılığını verdi.
AKP'ye diğer partilerden bayramlaşma için gelen heyetleri Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın başkanlığındaki Genel Başkan Yardımcıları Halil Ürün, Hayati Yazıcı ile AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'un yer aldığı bir heyet karşıladı.
AKP Genel Merkezi'ne bayramlaşma için gelen heyetler içinde MHP'liler, iktidarın dış politikasına çeşitli eleştiriler yöneltti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevkat Çetin başkanlığındaki heyet özellikle Kıbrıs konusunda, iktidarı 'zikzak çizmekle' eleştirdi. AKP iktidarının, dış politikasındaki tercihlerinde rahatsız olduklarını, Türkiye'nin sıkıntıya soktuğunu kaydeden Çetin, "ABD'de kapalı kapalır ardından neler konuşuluyor. Başbakan'ın 'Kıbrıs'ta veririz' lafı bizi endişelendiriyor" dedi.
Çetin'in sözlerine yanıt veren Devlet Bakanı Atalay, izledikleri politikanın devlet politikası olduğunu söyledi. Atalay, "Hassasiyetleri gözetiyoruz. Yaptığımız Türkiye'nin geleceğine düşünen bir davranıştır" dedi.
Üslubunu daha da sertleştiren Çetin'in "Kıbrıs'ta zikzaklar çiziliyor" demesi üzerine de Atalay "Kıbrıs'ta zikzakımız yok" demekle yetindi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Halil Ürün ise Kıbrıs'ta 30 yıldır bir adım atılmadığını belirterek, "Biz çözüm istiyoruz, bir meseleyi çözümsüz bırakmaktan daha kötü bir çözüm olmaz" dedi. Karşılıkla atışmayı Atalay'ın "Bayramda böyle konuşmayalım" sözleri bitirdi.
AKP'li heyetin, CHP'li heyeti ile bayramlaşmasında ise Tunceli'nin içinde yer almadığı teşvik yasası gündeme geldi. Tunceli Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sinan Yerlikaya'nın Tunceli'nin yasa kapsamına alınmamasına yönelik eleştirel sözlerine Devlet Bakanı Atalay, yasanın her yıl revize edildiğini anımsatarak, "İlerde ilçeler bazında teşvik yapılacak. Uygulamayı görelim birlikte değerlendiririz" dedi.
Genç Parti Genel Başkan Yardımcıs Gönül Saray Alphan da AKP'ye ziyaretinde bayramların kavgaları bitiren birlikteliği ön plana çıkaran günler olduğunu ifade etti.