AKP milletvekillerinden itiraz

Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak bazı düzenlemelere karşı çıkan AKP milletvekilleri en çok 'Anayasa'yı ihlal' başlıklı maddede yer alan 'tehdit' ibaresi ile Devrim Yasaları'na uymayanlara ceza öngören hükme itiraz etti.

ANKARA - Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak bazı düzenlemelere karşı çıkan AKP milletvekilleri en çok 'Anayasa'yı ihlal' başlıklı maddede yer alan 'tehdit' ibaresi ile Devrim Yasaları'na uymayanlara ceza öngören hükme itiraz etti.
AKP Grubu'nun dün gerçekleştirdiği toplantının basına kapalı bölümünde milletvekilleri, TCK tasarısına ilişkin görüşlerini dile getirdi.
Çok sayıda AKP'li 'Cebir veya tehdit kullanarak, Anayasa'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye ve bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenlere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini' öngören 'Anayasa'yı ihlal' başlıklı 310. maddedeki 'tehdit' ibaresinin yoruma açık olduğunu ifade etti. Maddenin 'cebir ve tehdit' veya 'cebir veya şiddet' şeklinde düzenlenmesini isteyen AKP'liler, "Olağanüstü dönemlerde bu tür ibareler özgürlüğü kısıtlayıcı yönde kullanıldı" dedi.
AKP milletvekillerinin büyük bölümü, Devrim Yasaları'na uymayanlara ceza verilmesini öngören ve kamuoyunda türbana yasak olarak yorumlanan maddeyi de eleştirdi.