AKP padişah olacak

Türkiye'nin dev metropolü İstanbul'daki 74 belediye başkanlığından 48'ini kazanarak büyük bir başarıya imza atan AKP, yüzde 45 oy oranına rağmen belediye meclisinin dörtte üçüne sahip olarak kentin tek söz sahibi oldu.

İSTANBUL - Türkiye'nin dev metropolü İstanbul'daki 74 belediye başkanlığından 49'unu kazanarak büyük başarıya imza atan AKP, yüzde 45 oy oranına rağmen belediye meclisinin dörtte üçüne sahip olarak kentin tek söz sahibi oldu. Yıllık 6 katrilyonu aşan bütçeyisiyle neredeyse tüm icracı bakanlıkların toplamından daha fazla gelire sahip İstanbul'daki tüm yatırımlarda ve dev ihalalerde AKP'nin dediği olacak.
Kararlar oy çokluğuyla
Yerel yönetim idari yapısı 32 ilçe, 41 belde ve bir büyükşehir belediye başkanlığı şeklinde örgütlenen İstanbul'da, kentle ilgili tüm kararlar
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınıyor. İstanbula yapılacak yatırım ve planlamaların tamamı, 202 üyesi bulunan belediye meclisinde
'oyçokluğu' yöntemiyle alınan kararlarla uygulanıyor.
İstanbul'da yüzde 45 oy alan AKP'-nin Belediye Meclisi'nin dörtte üçüne sahip olması bekleniyor. Bu gerçekleşirse 202 meclis üyeliğinden 150'sini alacak olan AKP İstanbul'la ilgili alınacak kararlarda tek söz sahibi olacak. Belediye meclisi, ilçelerin nüfus ve seçmen sayısına göre İl Seçim Kurulu'nun belirlediği kontenjana göre her ilçeden en çok oy alan adaylardan oluşuyor. Büyükşehir Belediye Meclisi'ni oluşturan İstanbul'un 27 ilçesinden 21'ini kazanan AKP, oy oranı nedeniyle kaybettiği ilçelerden bile çıkaracağı üyeliklerle meclisteki temsilde de ön plana çıktı.
Diğer partilerin işi zor
CHP kazandığı Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Avcılar, Şişli ilçe belediyelerinden çıkaracağı büyükşehir belediye meclis üyeliklerinin, meclisin dörtte birine denk gelmesi nedeniyle kararlarda muhalefet yapapamama durumuyla karşı karşıya gelecek. Meclis'de çoğunluğu elde eden AKP ve CHP'nin yanı sıra, Adalar Belediye Başkanlığı'nı kazanan ANAP ve belediye başkanlığı kazanamasa da bazı ilçelerde yüksek oy oranı yakalayan SP de az sayıdaki meclis üyesiyle büyükşehirde temsil edilecek.
Belediyenin 2004 yılı yatırım programında başta metro, kentsel dönüşüm ve çevre projeleri olmak üzere 700 trilyona ulaşan 17 büyük ihalesi bulunuyor. 6 katrilyon liralık bütçesiyle dev bir gelire sahip olan
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yine dev bütçelere sahip İGDAŞ, İSFALT gibi 16 ayrı iştiraki ve bunların ihaleleri var. Ayrıca Dünya Bankası'ndan alınması beklenen 500 milyon dolarlık depreme karşı yapıların güçlendirme projesinin ihalesi de bu yıl içinde sahibini bulacak.