AKP: Şeriat yüzde 2

AKP'li Mehmet Dülger, ziyarete gelen Alman Hıristiyan Demokratlara,
"Türkiye'de şeriat isteyenler seçimde yüzde 2" dedi. Dülger, 'şeriatçı parti'yi söylemedi.

ANKARA - Alman Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) milletvekilleri dün, AKP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve AKP Genel Başkan Yardımcılarının da hazır bulunduğu toplantıda iki partinin program ve çalışma yöntemleri tartışıldı.
Tayyar Altıkulaç'la Mehmet Dülger, partilerinin dine bakış açılarını anlatırken şunları söyledi: "Hepimiz aynı Tanrı'ya inanıyoruz, ancak inançlarımız farklı olabilir. Devlet dinsiz bile olsa her vatandaşına eşit mesafededir. Devletin cami hocası üzerinde bir etkinliği yoktur."
AKP'li Dülger, şeriatla ilgili iddialara da değinerek, "Evet, Türkiye' de şeriat isteyen bir kesim var. Ve son seçimde görüldü ki bunlar yüzde 2 oy aldı. Geri kalanı demokrasi ve Cumhuriyet'e bağlı olacaklarını gösterdi. Bunu da değiştirmeye hiç kimsenin gücü yetmez" dedi.
Dülger'in hangi partiyi kast ettiği siyasi kulislerde merak konusu oldu. Bazı siyasiler, Dülger'in SP'yi kast ettiğini savundu. Bilindiği gibi SP 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde yüzde 1.9 oy almıştı.