AKP 'tıp' dedi

14 Mart Tıp Bayramı için düzenlenen törene AKP hükümeti ve Sağlık Bakanlığı'ndan kimse katılmadı. Cumhurbaşkanı törende eylemci doktorlara hak verdi.

ANKARA - Grev, doktorlarla hükümetin arasını açtı. 14 Mart Tıp Bayramı için dün düzenen törene hükümet ve Sağlık Bakanlığı'ndan kimse katılmadı. AKP'den sadece TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın katıldığı törenin onur konuğu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iş bırakan doktorlara hak veren bir konuşma yaptı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki törende Sezer, özetle şu sorunları sıraladı:
"Sağlık hizmetlerinde, tüm olumlu gelişmelere karşın, doktorlarımız, sağlık personelimiz ve hastalarımız yönünden istenilen düzeye ulaştığımızı söylemek güç. Türkiye, aksayan yönleri düzeltmek, uygulamaları geliştirmek ve bu doğrultuda geleceğe dönük planlamalarını gözden geçirmek zorunda. Büyük sorumluluk üstlenerek, çalışmalarını yurdun dört bir yanında özveriyle sürdüren sağlık personelimize, hak ettikleri yaşam olanaklarının sağlanması, iş saatlerinin ve hasta yoğunluğunun azaltılmasına yönelik düzenlemelerin yapılması, sağlık hizmetlerinde kaliteyi artıracak etkenlerden. Düzenlemeler, taraflarının görüşleri, önerileri ve istekleri de dikkate alınarak bir an önce yaşama geçirilmeli."
Erdoğan ve Akdağ'dan mesaj
Hükümet kanadı, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı'nı mesajlarla kutladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajında, "Sağlık hizmetlerini, sosyal devlet anlayışının öncelikli unsurları arasında kabul ediyoruz. Sağlık sisteminde köklü değişiklikler yapacağız" dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da mesajında doktorlara, "Yorulduğunuzu ve zor koşullarda çalıştığınızı biliyoruz. Yarım yatırımları tamamlayarak iş yükünü hafifletmek ve döner sermaye gelirlerini artırarak size destek olmayı hedefliyoruz" diye seslendi.