AKP: Tolon kime hain diyorsa açıklasın

AKP Grup Başkanvekili İpek, Ege Ordu Komutanı'nı eleştirerek, "Hainlik çok önemli bir suçlamadır. Kimi kastediyorsa açıkça söylesin" dedi.

AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'ın Kıbrıs'la ilgili sözlerini değerlendirirken, "Hainlik çok önemli bir suçlamadır. Bu açıklamalarla birisi suçlanıyorsa bunu açıkça belirtmesi gerekir" dedi.
TBMM'de gazetecilerle sohbet eden İpek'e, Tolon'un sözlerini nasıl değerlendirdiği soruldu. AKP'nin iktidara geldiği günden beri sorunları hasıraltı etmek ya da görmezden gelerek siyaset belirmediğini belirten İpek, "1999 yılında Helsinki Zirvesi'nde Kıbrıs ile ilgili olarak Bülent Ecevit ile Mesut Yılmaz'ın da olduğu bir toplantıda, Yunanistan'ın üye olmadığı bir topluluğa Kıbrıs'ın üye olamayacağına ilişkin elimizdeki bir haktan o tarihten vazgeçtiler ve dediler ki 'Türkiye AB'ye tam üye olmadan Kıbrıs üye olabilir'. Ondan sonra Kıbrıs ile ilgili seyir değişmeye başladı" diye konuştu.
İpek, diplomasi de kullanılarak, iki taraflılık, Türk tarafının egemenliği ve garantörlükten vazgeçmemek gibi kırmızı çizgileri net bir şekilde belirleyerek hükümetin çok önemli bir adım atdığını kaydetti. İpek, şunları söyledi:
"Bu açıklamalarla birisi suçlanıyorsa bunu açıkça belirtmesi gerekir. Hainlik çok önemli bir suçlamadır. Eğer muhatap kimi söylemek istiyorsa bunu açıkça söylemesi gerekir ki, savcılar harekete geçsin. Türkiye bir hukuk devlettir. Kim kimi neyle itham ediyorsa bunu belirtmesi gerekir."

DÜLGER: TOLON'UN MÜDAHALESİ İSABETSİZ

AKP Antalya Milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'un Kıbrıs konusuyla ilgili açıklamalarını üzüntüyle karşıladığını söyledi.
Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı'nın (TÜSİAV) Ankara'daki merkezinde, 'Cinnah Sohbetleri' adı altında düzenlenen toplantıda konuşan ve soruları yanıtlayan Dülger, Orgeneral Tolon'un açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine, şöyle konuştu:
"Bu şekilde bir müdahaleyi isabetsiz buluyorum. Kıbrıs sorununun devletin en üst kademesinde ele alındığı bir dönemde bu şekilde açıklamalarda bulunulmasını üzüntüyle karşılıyorum. Orgeneral Tolon, düşüncelerini kendi kademesine söylesin."
Orgeneral Tolon, önceki gün İzmir'in Karaburun ilçesinin bir köyünde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusunda 'ver kurtul' yaklaşımını benimseyenlerin olduğunu ifade ederek, "Bu memleket hep güzel insan yetiştirirdi. Son zamanlarda hain de yetiştirmeye başladı. Haini yoksa 'verelim kurtulalım' diyen kim?" demişti.