AKP ve CHP koalisyon heyetlerindeki isimlerin şifreleri

AKP ve CHP koalisyon heyetlerindeki isimlerin şifreleri
AKP ve CHP koalisyon heyetlerindeki isimlerin şifreleri
AKP-CHP koalisyon görüşmesinde CHP ekonomi ağırlıklı, AKP ise Erdoğan izi taşıyan heyetle temsil edildi. Davutoğlu'nun görüşmede "Bizim açıkladığımız 10 maddelik koalisyon ilkeleri ile sizin açıkladığınız 14 madde neredeyse aynı" yorumunu yaptığı öğrenildi.

7 Haziran seçimlerinden 35 gün sonra başlayan koalisyon turlarında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ilk durağı olan CHP ’deki buluşmadan, ‘güçlü koalisyon kurulması’ görüşü çıktı. AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğindeki görüşmenin perde arkası da ortaya çıktı. Hürriyet’te yer alan habere göre göre Başbakan Ahmet Davutoğlu, basın toplantısında yaptığı konuşmanın aynısını CHP’de de yaptı. Davutoğlu, son derece samimi ve özenli bir üslup kullandığı sohbet sırasında Bosna seyahati ve Serebrenitsa Katliamı ile ilgili düşüncelerini aktardı.

10 İLKE ORTAK
Yapıcı olacaklarını vurgulayan Davutoğlu, CHP’nin seçim bildirgesindeki unsurları ve koalisyon için açıklanan 14 maddeyi çalışarak geldiklerini anımsattı. Davutoğlu, “Bizim açıkladığımız 10 maddelik koalisyon ilkeleri ile sizin açıkladığınız 14 madde neredeyse aynı” yorumunu yaptı. Hem Davutoğlu hem Kılıçdaroğlu, koalisyon görüşmeleri için olmazsa olmaz şartlarının ‘güven’ olduğunu ortaya koydu. Görüşmelerde yapıcı bir “ortak dil”in de kullanılması istendi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin dış politikasında gelinen noktanın iyi olmadığını ima etti. Kılıçdaroğlu, “Bu sorunların üstesinden uzun ömürlü ve güçlü bir koalisyon hükümeti gelebilir” yorumunu yaptı. Davutoğlu da “Üç beş aylık bir koalisyon için bu tür görüşmelere ihtiyaç duyulmazdı” yanıtını verdi.
Kılıçdaroğlu, “ev sahibi nezaketi bunu gerektirir” diye ilk görüşmede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile dört bakan üzerinden yolsuzluk iddialarının konuşulmasını istemedi. Ancak iki lider de hedeflerini ‘demokrasinin güçlendirilmesi’ olarak ortaya koydu. Yolsuzlukla mücadele konusu genel olarak da açılmadı, ancak iki liderin ‘uyuşuyor’ dediği ilkeler arasında yolsuzlukla mücadele konusunun da yer aldığına dikkat çekildi.

AKP ile CHP’nin buluşmasına katılan heyetler, iki partinin koalisyon görüşmelerine nasıl yaklaştığının sinyalini verdi. CHP, Akif Hamzaçebi, Faik Öztrak, Selin Sayek Böke; AKP ise Numan Kurtulmuş ve Cevdet Yılmaz ile ekonominin ön planda olacağı bir koalisyon istediğini yansıttı.

Görüşmeleri tutanak altına almak isteyen CHP’den görüşmeye bir saat kala heyete bir isim daha ekledikleri bilgisi AK Parti ile paylaşıldı. CHP’den heyete Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlarından Rasim Bölücek, AK Rarti’den ise Ankara Milletvekili Ali İhsan (Mücahit) Arslan eklendi. Bölücek ve Arslan, liderler arasındaki ‘arka kanal’ olacak.
CHP Genel Merkezi, DSP- MHP- ANAP hükümetinin kurulduğu Mayıs 1999 sürecinden 16 yıl sonra, ilk koalisyon görüşmesine sahne olurken heyet üyelerinin şifreleri şu şekilde sıralandı:


CHP EKONOMİ AĞIRLIKLI

Akif Hamzaçebi: İstanbul Defterdarlığı gibi önemli görevlerde bulunan Hamzaçebi, CHP’nin Maliye politikalarında belirleyici bir isim. Grup Başkanvekilliği yaptığı dönemde sağduyusu ve sakinliğiyle de biliniyor.

Faik Öztrak: DPT kökenli Faik Öztrak, AKP’nin 12 yıl boyunca izlediği ekonomi politikalarının temellerinin atıldığı DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetinin bürokratlarından biriydi. O dönem Hazine Müsteşarı olan Öztrak’ın, CHP’nin ekonomi vaatlerinde de katkısı büyük.

Selin Sayek Böke: CHP’ye son kurultayda katılan Böke, seçim kampanyası sırasında ekonomi konularındaki birikimi ve halkın anlayacağı şekilde anlatması ile dikkatleri çekti. “Kaynak nerede” sorusuna yanıtlarıyla adından söz ettirdi.

Haluk Koç: CHP Grup Başkanvekilliği ve halen sürdürdüğü Parti Sözcülüğü görevleri ile CHP’nin görünen yüzü. Kılıçdaroğlu, hem kamuoyunu bilgilendirme hem AK Parti ile resmi temasları yürütme görevini Koç’a vermeyi tercih etti.

Rasim Bölücek: Kılıçdaroğlu’nun isteği ile heyete girdi. Görüşmenin tutanaklarını tuttu. Kılıçdaroğlu’nun merkez sağdan transfer ettiği Bölücek, aynı zamanda CHP liderinin konuşma metinleri ve açıklamalarına en çok katkıyı sağlayan danışman. AK Parti’nin kritik isimleri ile kişisel ilişkileri de bilinen Bölücek, görüşmelerin seyri sırasında Kılıçdaroğlu’nun ‘arka kanal’ olarak kullanacağı isim olacak.

AKP’DE ERDOĞAN İZİ

Ömer Çelik: CHP’nin vaatlerini inceleyen heyetin başkanıydı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla biliniyor. 2002’de Erdoğan ile dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kritik temaslarına da aracılık etmişti.

Numan Kurtulmuş: Ekonomi profesörü olan Kurtulmuş, Ali Babacan sonrası partinin önemli ekonomi kurmaylarından biri olmuştu. HAS Parti lideriyken Erdoğan tarafından transfer edilen Kurtulmuş’un ismi AKP’nin yeni lider adayları arasında da geçmişti.

Cevdet Yılmaz: Kalkınma Bakanı Yılmaz, AK Parti’nin üç parti ile yapacağı görüşmelerdeki tek isim. Koalisyon çalışmalarında koordinatör bakan olarak görev alacak. DPT kökenli olmaları dolayısıyla CHP heyetindeki Faik Öztrak ile geçmişe dayalı tanışıklıkları bulunuyor.

Ayşe Nur Bahçekapılı: SHP ve CHP kökeniyle tanınıyor. Avukatlığı döneminde İstanbul Barosu ve Barolar Birliği’nde sol kanadın etkin isimlerindendi. CHP komisyonunda bulunması, bu parti ile yaşanabilecek siyasi tartışmalarda aracılık etme potansiyelinden kaynaklanıyor.

Ali İhsan (Mücahit) Arslan: 12 yıl boyunca Erdoğan’ın ‘sır küpü’ olarak bilindi. 7 Haziran seçimlerinde Ankara Milletvekili oldu. Heyette yer almıyordu. CHP Rasim Bölücek’i heyete dahil edince Arslan da AKP heyetine girdi. Arslan’ın varlığı doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmelere dahil olması gibi yorumlandı.