AKP ve CHP'nin koalisyon heyetleri belli oldu

AKP ve CHP'nin koalisyon heyetleri belli oldu
AKP ve CHP'nin koalisyon heyetleri belli oldu
AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun bugün yapacağı CHP ziyaretiyle başlayacak koalisyon görüşmeleri öncesi her iki partinin heyetleri belli oldu. İki partinin heyetinde de bir kadın milletvekili yer aldı.

RADİKAL – 7 Haziran seçimlerinde hiçbir partinin tek başına iktidar olacak meclis çoğunluğunu sağlayamamasının ardından, bir koalisyon hükümeti kurulması için görüşmeler bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet kurmak için görevlendirdiği AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bugün ilk olarak seçimlerde ikinci parti olan CHP ’yi ziyaret edecek.

Ziyaret öncesi her iki partinin koalisyon görüşmelerini sürdürecek heyetler belli oldu.

CHP heyetindeki isimler şöyle: Faik Öztrak, Akif Hamzaçebi, Haluk Koç, Selin Sayek Böke.

AKP’den heyette yer alan isimler ise şöyle: Ömer Çelik, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz ve Ayşenur Bahçekapılı.

CHP'DE TEMİZLİK

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için bugün saat 14.00'te CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.Koalisyon görüşmeleri öncesinde CHP Genel Merkezi'nde resmi görüşmelerin hazırlıkları, yönetim katlarında tüm hızıyla sürerken Davutoğlu'nun karşılanacağı merdivenler de tazyikli su ile temizlendi.CHP Genel Merkezi'nin girişi ve etrafındaki merdivenler, Çankaya Belediyesi'nin su tanklı kamyonetinin tazyikli sularıyla temizlenirken kırmızı halının birleştiği noktalardaki hasarlar onarıldı. Cam ve yerler ise temizlik görevlileri tarafından silindi. 

CHP'NİN 14 İLKESİ

CHP'nin 7 Haziran seçimleri sonrasında Kılıçdaroğlu'nun ağzından açıkladığı koalisyon kurmak için ortaya koyduğu 14 ilke şöyle;
1- Hukukun üstünlüğü yeniden sağlanmalı.
2- 12 Eylül darbe hukuku tarihe gömülmeli.
3- Siyasette ahlak egemen olmalı.
4- Refah tabana yayılmalı, sosyal devlet anlayışına geçilmeli.
5- Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilmeli.
6- Örtülü ödenek yalnızca Başbakan tarafından kullanılmalı.
7- Barış eksenli yeni bir dış politika oluşturulmalı.
8- Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmeli.
9- Özgürlüklerin alanı genişletilmeli.
10- Medya üzerindeki baskıya son verilmeli.
11- Vergi denetimi siyasi araç olmaktan çıkarılmalı.
12- Kamu maliyesi şeffaf olmalı.
13- Özgürlükçü, demokratik bir Anayasa yapılmalı.
14- Yolsuzluklarla etkin mücadele edilmeli.

BAHÇELİ: "İSTİKRARSIZLIK OLMAMASI İÇİN FEDAKARLIK YAPARIZ"

Davutoğlu'nun Salı günü ziyaret edece MHP'nin Lideri Devlet Bahçeli ise, seçimlerden sonra yaptığı açıklamalarda, koalisyon ihtimaline soğuk yaklaştığı, MHP'nin "ana muhalefet görevi üstlenebileceği" mesajını vermişti.
Bahçeli, 4 gün önce yaptığı açıklamada ise, siyasi istikrarsızlık yaşanmaması için gerekli fedakarlığı yapacaklarını söyledi ve koalisyon için 4 şartını açıklamıştı.
MHP'nin koalisyon konusundaki 4 şartı şöyle;
1– PKK terör örgütü vakit kaybetmeksizin kendisini lağvetmelidir.
2- AKP, gizli kapaklı yürüttüğü tüm pazarlıklar hakkında milletimize doyurucu bilgiler vermeli, terör örgütüne hangi vaat ve teminatları sunduğunu deklare etmelidir.
3- Türkiye’nin huzur ve sükûneti etnik ve mezhep temelli kışkırtılan kutuplaşma ve kamplaşmanın bıçak gibi kesilmesiyle mümkündür.
4- Millet ve devlet hayatını çok ağır ve olumsuz bir şekilde abluka altına alan rüşvet ve yolsuzluk olaylarıyla etkin bir mücadele olmazsa olmaz bir ön şarttır. 17-25 Aralık yakın dönemin en vahim yolsuzluklarının deşifre edildiği bir zaman aralığına tekabül etmektedir.

DAVUTOĞLU, HDP'Yİ "NEZAKETEN" ZİYARET EDECEK

Davutoğlu'nun ziyaret edeceği üçüncü parti olan HDP'ye ise koalisyon teklifi götürmesi beklenmiyor.  AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül de hafta sonunda koalisyon görüşmeleri ile ilgili olarak yaptığı açıklamada bu durumu, "CHP, MHP ve HDP ziyaret edilecek ama HDP ile ilgili bir koalisyon düşüncemiz yok"sözleriyle ifade etmişti.

SALI MHP, ÇARŞAMBA HDP

Bu arada Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri için salı günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çarşamba günü ise HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bir araya gelecek.