AKP vetolu yasada ısrar ediyor

AKP, Cumhurbaşkanı Sezer'in 'Suç işleyen kamu görevlilerinin ihbarı ve suçun ortaya çıkarılması önleniyor' gerekçesiyle üç maddesini veto ettiği kamu görevlileri ile ilgili yasada direndi.

ANKARA - AKP, Cumhurbaşkanı Sezer'in 'Suç işleyen kamu görevlilerinin ihbarı ve suçun ortaya çıkarılması önleniyor' gerekçesiyle üç maddesini veto ettiği kamu görevlileri ile ilgili yasada direndi. TBMM Adalet Komisyonu'nda dün kamu görevlilerinin yargılanması hakkında değişiklik öngören vetolu yasa tekrar ele alındı.
Komisyonun AKP'li üyeleri kamuoyunda 'Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı kurtarma' girişimi olarak bilinen yasayı CHP'nin itirazına rağmen degiştirmeden kabul etti. Yasayla, Yargıtay Başsavcılığı'ndan büyükşehir belediye başkanlarıyla ilgili hazırlık soruşturması yapma yetkisi alındı. Böylece Yargıtay, büyükşehir belediye başkanlarıyla ilgili davalara da bakmayacak. Bu davalara genel hükümlerle görevli mahkemeler bakacak.
Bu yasayla, dilekçelerinin işleme konulması da zorlaşıyor. Kişi ve olay belirtilmeyen ad, soyad, imza, ev adresi olmayan ihbar ve şikâyet dilekçeleri işleme konulmayacak. Dilekçelerin işleme konulması için 'iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayanması' şartı aranacak.