AKP yarışa başladı

Zam geliyor
Sekiz yıl önce okuduğu şiir yüzünden hapis cezası aldığı Siirt'e bu kez seçim çalışmalarını başlatmak için giden Başbakan Erdoğan hükümetinin icraatlarını anlattı. Erdoğan, benzine, elektriğe ve doğalgaza 'küçük çaplı' zamlar yapılacağını açıkladı.
Uzanlara yüklendi
Erdoğan konuşması sırasında Uzan ailesine de yüklendi: "Her kim bu ülkede fakir fukaranın, garip gurebanın alın terini sömürdüyse bunun hesabını verecektir. Çıkardığımız yasalar, attığımız adımlar bunun ifadesidir. Yoksa asla kişisel kararlar değildir.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

SİİRT/BATMAN - Siirt'te 1996 yılında Cumhuriyet Meydanı'nda okuduğu şiir nedeniyle hapis cezası alan Recep Tayyip Erdoğan, sekiz yıl sonra dün aynı meydanda 'Başbakan' sıfatıyla partisinin yerel seçim çalışmalarını başlat-tı. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte Siirt'e gelen Erdoğan, 'Eniştemiz Erdoğan' sloganıyla karşılandı.
Erdoğan, yenilenen Siirt seçimlerinde tekrar aday olmayarak sırasını kendisine veren Mervan Gül'ü Siirt'ten belediye başban adayı gösterdiklerini açıkladı. Siirt halkının 9 Mart seçimlerinde hem Türkiye'ye hem de dünyaya demokrasi dersi verdiğini söyleyen Başbakan, yağmur altında coşkulu bir kalabalığa seslendi.
Cumhuriyet Meydanı'ndaki konuşmada "Akaryakıta bir yıl zam yoktu. Şimdi yakında ufak bir zam gelebilir. Biz başından beri şunu söyledik; ne aldatan ve ne aldatılan olacağız. Her şeyi açık bir şekilde söylüyoruz" diyen Erdoğan Siirt'le ilgili vaatlerini anlatırken küçük bir grup tarafından yuhalandı. Polis yuhalayan topluluğa müdahale etmedi.
Erdoğan konuşmasında duble yollarla ilgili eleştirileri de bir anlamda kabullenmiş oldu. Erdoğan, "Bu bölgede de duble yollar yapıldı. Nisan ayından itibaren bu yollar tekrar gözden geçirilecek ve beton asfalt dökülecek" görüşünü dile getirdi. Meydanda toplanan vatandaşlara, "Bir belediye başkanı olarak size hitap ediyorum" diyen Erdoğan, "Halkın verdiği halka gidecek, hortumculara değil" deyince meydanda bulunan bir grup 'Şerefsiz Uzan' sloganları atmaya başladı.
Uzan'a yüklendi
Slogancıları, "Lütfen istirham ediyorum" diye susturan Erdoğan, isim vermeden Cem Uzan'a yüklendi. Erdoğan şöyle konuştu: "Her kim bu ülkeden fakir fukaranın, garip gurebanın, alın terini sömürdüyse bunun hesabını verecektir. Biz buna 'evet' diyemeyiz, duyarsız kalamayız. Çıkarttığımız yasalar, adımlarımız bunun ifadesidir. Yoksa asla kişisel duygusal kararlar ve adımlar değildir bunlar." Başbakan Erdoğan, meydanda bulunan bir grubun halen cezaevinde bulunan ve milletvekilliği düşürülen Jet Holding'in sahibi Fadıl Akgündüz için 'Fadıl'a özgürlük' sloganlarını ise duymazlıktan geldi.
'Ufak' zam geliyor
Ekonomiye de değinen Erdoğan şunları söyledi: "Elektriğe, doğalgaza, benzine bir yıldan bu yana zam yapmadık. Önümüzdeki günlerde küçük bir zam düşünüyoruz. Aldatan ve aldatılan bir Türkiye olmayacağız."
Daha sonra ATA uçağı ile birlikte Siirt'ten Batman'a gelen Erdoğan çiftine uçakta bir sürpriz yapıldı. Uçakta bulunan hostesler doğum günü olması nedeniyle Emine Erdoğan'a çiçek verdi. Partili kadınlar da Siirt Valiliği'nde pasta kesti. Batman'da da sağanak altında vatandaşlara seslenen Erdoğan, "Tüm dünyada konuşulan bir Türkiye var. Bu yıl da yüzde 5 büyüyeceğiz" dedi.