AKP yine 'kurtardı'

Dokunulmazlıkların sınırlandırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinden kaçan AKP, milletvekillerini yargıya göndermemekte de kararlı.

ANKARA - Dokunulmazlıkların sınırlandırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinden kaçan AKP, milletvekillerini yargıya göndermemekte de kararlı. TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda oluşturulan hazırlık komisyonu 22 milletvekili hakkındaki dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili 'dönem sonuna erteleme' kararı verdi. CHP lideri Deniz Baykal, bugün komisyon toplantısına katılarak dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyecek.
Geçen yasama yılında gündeminde bulunan tüm dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili 'dönem sonuna erteleme' kararı alan Karma Komisyon'da, bu yıl da 45 dosya için iki ayrı hazırlık komisyonu kuruldu. Dün toplanan 2 No'lu Hazırlık Komisyonu 15'i AKP'li, 6'sı CHP'li, biri bağımsız olmak üzere 22 milletvekili hakkındaki dosya incelenerek karara bağlandı. CHP'li Tacidar Seyhan ile AKP'li Mehmet Ceylan toplantıya gelerek savunma da verdi. Daha sonra CHP'lilerin karşı çıkmasına karşın, AKP'lilerin oylarıyla tüm dosyalarla ilgili yargılamanın 'dönem sonuna bırakılmasına' karar verildi. Dokunulmazlık dosyaları ertelenen vekiller şöyle:
AKP: Kerim Yıldız, Mehmet Sarı, Resul Tosun, Mehmet Erdemir, Ayhan Sefer Üstün, Ahmet Koca, Sait Açba, Orhan Taş, Mahmut Uğur, Mehmet Ceylan, Ali Öğüten, Hasan Bilir, Soner Aksoy, Halil Ürün, Ali Yüksel Kavuştu.
CHP: Orhan Diren, Feramuz Şahin, İdris Sami Tandoğdu, Muharrem Toprak, Tacidar Seyhan, Vahit Çekmez. Bağımsız: Süleyman Bölünmez.
Baykal dokunma isteyecek
AKP'li Hüsrev Kutlu'nun başkanlığını yaptığı 1 No'lu Hazırlık Komisyonu da gündeminde bulunan 23 dokunulmazlık dosyasıyla ilgili bugün toplanacak. CHP lideri Baykal, CHP'li Sefa Sirmen ile AKP'li Mehdi Eker'in dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili bugün karar verilecek. Baykal, komisyon toplantısına katılarak dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyecek.