AKP yol ayrımında

Dört ihtimal var
Üniversitelerin tepkisi ve Genelkurmay açıklamasından sonra AKP, YÖK tasarısında çıkış arıyor. Peş peşe toplantılar yapıldı, Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK), tasarıyı çekme, taleplere uydurma, çıkarma ve Meclis'te bekletme ihtimalleri tartışıldı.
Bakanlık eleştirildi
Milli Eğitim'in eleştirildiği toplantıda, Başbakan Erdoğan'a sunulacak öneri belirlendi: Askeri hedef almayalım. Tasarıyı çekmek AB sürecine zarar verir, Meclis'te itirazları değerlendirip, tasarının imam-hatibe indirgenmesini önleyecek uzlaşma arayalım.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı'nın sert açıklaması ile birlikte YÖK konusunda çıkış yolu arayan AKP, krizi göz önüne alarak YÖK yasa tasarısını Meclis'e sevk ettiği gün, programa uyma ile tasarıyı 'uyutma' arasında tercih yapacak. AKP'nin üçüncü bir seçeneği de tasarıda talepler doğrultusunda değişiklik yapmak.
Hükümet ile YÖK arasında bir süredir devam eden gerginlik YÖK tasarısının Meclis'e sevk edilmesiyle iyice tırmandı. Tasarı Milli Eğitim Komisyonu'nda
kabul edilir edilmez Genelkurmay Başkanlığıdan yapılan açıklama ise gerginliği artırdı. Başbakan Erdoğan'ın Atina'da olması nedeniyle AKP'nin Merkez Yürütme Kurulu önceki gün Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda tasarıyı 'geri çekme', 'talepler doğurultusunda değişiklik yapma', 'aynen çıkararak Cumhurbaşkanı'nın kararını bekleme' ve 'Meclis'te bekletme' gibi formüller tartışıldı.
'AB üyeliğine zarar'
Toplantıda bazı üyeler, Kıbrıs ve AB politikaları nedeniyle oluşan olumlu havanın gerginliğe dönüşmemesi için tasarının geri çekilmesini önerdi. Ancak bu öneriye, birçok MYK üyesi, "Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklaması
üzerine tasarıyı geri çekersek Türkiye'nin AB üyeliğine zarar veririz. Zaten AB içindeki çevrelerde 'Türkiye'yi aslında asker idare ediyor' görüşleri var. Bunlara 'Biz haklı çıktık. Türk siyaseti üzerinde asker gölgesi var' dedirtmiş oluruz" diyerek karşı çıktı. Toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı, tasarı sürecindeki tutumu nedeniyle eleştirildi.
Bakanlığa yönelik eleştiriler, "Tasarı üzerinde uzlaşma olduğu izlenimi yaratıldı. Ancak daha sonra görüldü ki ne üniversite, ne YÖK, ne de başka çevreler uzlaşma noktasında değiller. Bakanlık, süreci yönetmede başarılı olamadı" sözleriyle dile getirildi.
Erdoğan bekleniyor
Yapılan değerlendirme sonucu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dönüşüyle birlikte Genelkurmay'ın açıklaması karşısında alınacak tavrı belirlemek üzere bir toplantı yapılması ve bu toplantıda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in de dinlenmesi kararı alındı.
Tasarının geri çekilmemesi konusunda görüşbirliğine varılan toplantıda, Erdoğan'a yapılacak öneriler doğrultusunda bir ortak yaklaşım da oluşturuldu. Buna göre MYK Başbakan Erdoğan'a, "Genelkurmay'ı hedef almadan, Türkiye'nin AB üyeliğinin de zarar görmemesi için tasarının geri çekilmemesi gerektiğini anlatalım. Ancak TBMM'de itirazı olan çevrelerin görüşleri dourultusunda tasarıyı değiştirelim" önerisi iletilecek. Erdoğan'a, "Genelkurmay açıklaması nedeniyle tasarıyı çekmemiz doğru olmaz, ama açıklamayı da görmezden gelemeyiz. Geçmişte bu tür açıklamalar dikkate alınmadığında faturasının çok ağır olduğunu gördük" mesajı da iletilecek.