AKP 'zina'da yalnız kaldı

AKP'nin zinanın yeniden suç kapsamına alınmasına ilişkin önerisine 'yeşil ışık' yakan CHP, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri adım attı. CHP, zina suçunun madde yazımına ilişkin AKP ile ortak çalışma yapılması kararından vazgeçti.

ANKARA - AKP'nin zinanın yeniden suç kapsamına alınmasına ilişkin önerisine 'yeşil ışık' yakan CHP, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri adım attı. CHP, zina suçunun madde yazımına ilişkin AKP ile ortak çalışma yapılması kararından vazgeçti. AKP, zina suçunun çerçevesini tek başına belirleyecek.
TBMM'nin bu ay yapacağı olağanüstü toplantıda görüşülecek olan Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısıyla ilgili zina tartışması devam ediyor. AKP'nin zinanın yeniden suç olmasına ilişkin önerisine, CHP 'kadın-erkek eşitliği temelinde yapılacak bir düzenleme' koşuluyla des-tek olmuştu. İki parti arasında yapılan görüşmelerde AKP'den Hakkı Köylü ile CHP'den Orhan Eraslan'ın zina suçu dahil TCK'da yapılması planlanan diğer değişikliklerle ilgili metin yazımı konusunda çalışma yapmasına da karar verildi.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, dün düzenlediği basın toplantısında ise, "Zinanın suç olması, kadın-erkek barışını bozar" dedi. Koç, bu maddeyle ilgili olarak CHP ile AKP arasında bir teknik çalışma olmayacağını, çalışmanın diğer maddeleri kapsayacağını belirtti. TCK tasarısında zinayla ilgili madde olmadığını, bunu AKP'nin ek madde olarak getirmek istediğini vurgulayan Koç, şöyle dedi:
"CHP olarak Anayasa Mahkemesi'nin bozma gerekçesinin geçerli olduğuna inanıyoruz. Kadın-erkek eşitliğini sonuna kadar savunuyoruz. Zinanın ancak kadın ve erkek arasında medeni hukuk çerçevesinde bir boşanma gerekçesi olabileceğinin altını çiziyoruz. AKP bu konuyu kendisi getirirse ek maddenin tasarıya nasıl gireceği belli. Bu AKP'nin sorumluluğunda. Bu konuda bir katkımız olmayacak. AKP, bu konuyu Genel Kurul'a taşırsa, bu konuda CHP parlamentodaki muhalefet görevini yerine getirecektir."
Koç, "Zina suç sayılırsa, imam nikâhlılar ne olacak?" sorusuna, "Bu sorunun muhatabın AKP'liler" yanıtını verdi. "Zina suç olduğunda bundan etkilenecek imam nikâhlı milletvekili var mı?" sorusu üzerine de Koç, yanındaki CHP Kars Milletvekili Selami Yiğit ile CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan'ı göstererek, "Bilemem, tek söyleyeceğim biz kapsam dışındayız" diye konuştu.