AKP'de 167 vekil çizik yedi

AKP'de 167 vekil çizik yedi
AKP'de 167 vekil çizik yedi
Meclis'te 333 milletvekili olan AKP 167 vekili liste dışı bıraktı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki vekiller tamamen değişti.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi
NEŞE KARANFİL / Arşivi
TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

AKP ’de tam bir liste depremi yaşanırken ‘omurga’ korundu. Kabineden aday olanlardan sadece Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf liste dışı kaldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanları Faruk Çelik, Hayati Yazıcı, Mehmet Şimşek, Zafer Çağlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in yerleri değişti.

Meclis’te 333 sandalyesi olan AKP’de, toplam 167 milletvekili liste dışı kaldı. 20 vekil de kendisi aday olmadı. 146 milletvekili ise yeniden aday gösterildi.

Güneydoğu kökenli milletvekillerini ‘seçim bölgesine gitmedikleri’ için eleştiren Başbakan Tayyip Erdoğan , bölgedeki adayları neredeyse silbaştan yeniledi. Ankara ’dan adaylık başvurusu yapan Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, Diyarbakır’dan Kudbettin Arzu, Osman Arslan, Abdurrahman Kurt, Ali İhsan Merdanoğlu da listeye giremedi. Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da listede yer bulamadı. Daha önce Genel Başkan Yardımcılığı yapanlardan Dengir Mir Mehmet Fırat, Edibe Sözen, komisyon başkanları Murat Mercan, Vahit Kirişçi, Mustafa Açıkalın, Zafer Üskül, Kemal Yardımcı da AKP listesinde yok. Eski Bakanlardan Hilmi Güler, Kürşad Tüzmen, Atilla Koç, Said Yazıcıoğlu, Zeki Ergezen, Nazım Ekren, Güldal Akşit, Osman Pepe, Sami Güçlü de aday gösterilmediler. Eşi Özlem Türköne geçen dönem vekil olan gazeteci Mümtaz’er Türköne de listede yer bulamazken parti içinde tartışmalar yaşayan görme engelli milletvekili Lokman Ayva’da liste dışı kaldı. Gazeteci Salih Memecan’ın eşi Nursuna Memecan da Sivas 2. sıradan aday gösterildi. Sakarya’dan aday gösterileceği konuşulan Milli futbolcu Hakan Şükür, İstanbul 3. bölgeden aday yapıldı. Erdoğan’ın danışmanları Prof. Dr. Nabi Avcı, Yalçın Akdoğan, Başbakan’ın doktoru Yıldırım Ramazanoğlu aday olurken, Ahmet Davutoğlu Konya 1. sıra adayı gösterildi.

Diyarbakır’da iddialı isimlere yer verildi
AKP 12 Haziran seçimleri için Doğu ve Güneydoğu’ya güçlü isimler gönderdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman adayı oldu. Mehdi Eker Diyarbakır’daki yerini korurken, bu ilden ayrıca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu da aday yapıldı. Mardin’den eski İstanbul Valisi Muammer Güler birinci sıra adayı oldu. Eski TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Trabzon’dan, eski Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal Kırıkkale 2. sıradan, Gazeteci Şamil Tayyar Gaziantep’ten aday yapıldı.

Tatlıses bağımsız aday
AKP listesine giremeyen İbrahim Tatlıses ile AKP’nin liste dışı bıraktığı milletvekili Zülfikar İzol, Şanlıurfa’dan bağımsız adaylık için YSK’ya başvurdu. Bucak Aşireti lideri Sedat Edip Bucak’ın kardeşi Ahmet Ersin Bucak da Şanlıurfa’dan bağımsız aday oldu.Ayrıca BDP ’nin iki adayının olduğu kentte AKP’nin işlerinin zorlaşacağı yorumları yapılıyor. AKP 2007’de Urfa’dan 9 vekil çıkarmıştı.

AKP’den iki türbanlı aday
AKP milletvekili aday listesinde iki türbanlı adaya yer verdi. Oya Eronat, Diyarbakır 6. sıradan aday gösterildi. Eronat, 2008’de dershane önündeki patlamada ölen Eren Şahin’in annesi. 2007’de AKP’nin Diyarbakır’dan 6 vekil çıkardığı düşünülürse inşaat mühendisi Eronat’ın Meclis’e girme şansı bulunuyor. Başvurusunu türbanlı fotoğrafla yapan Eronat’ın TBMM’de başını açması bekleniyor. Antalya 12. sıradan aday gösterilen Gülderen Gültekin ise öğretmen. Onun kazanma şansı bulunmuyor.

AKP’de kadın vekil sayısı 50 olabilir
Başbakan Erdoğan listenin açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada 78 kadını aday olarak gösterdiklerini belirtirken, 25-35 yaş arası 34 gencin, 35-35 yaş arasında da 51 kişinin aday listesine girdiğini söyledi. AKP’nin aday listesi incelendiğinde de AKP’nin kadın vekil sayısının 50’yi bulabileceği, hatta bu rakamın aşılabileceği görülüyor. İstanbul 1.,2. ve 3. seçim bölgelerinde 5’er kadın vekili adayı yer alırken, en çok kadın adayın bulunduğu illerden biri de Bursa oldu.