'AKP'de 20 çokeşli var'

CHP Türk Ceza Kanunu görüşmelerinin AB İlerleme Raporu'na yetiştirilebilmesi için AKP ile daha önce varılan uzlaşmaya bağlı kalacak. Zinanın suç olmasına karşı çıkan CHP, AKP bu yönde önerge verse dahi tasarının diğer maddelerini engelleme yoluna gitmeyecek.

ANKARA - CHP Türk Ceza Kanunu görüşmelerinin AB İlerleme Raporu'na yetiştirilebilmesi için AKP ile daha önce varılan uzlaşmaya bağlı kalacak. Zinanın suç olmasına karşı çıkan CHP, AKP bu yönde önerge verse dahi tasarının diğer maddelerini engelleme yoluna gitmeyecek.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç dün TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Komisyonu'nda kabul edilen 346 maddelik TCK tasarısı içerisinde zina maddesi olmadığını vurguladı. Koç, CHP'li üyelerin, önergenin kabulü için komisyon çoğunluğunun sağlanmasına katkıda bulunmayacağını belirtti. TCK'nın bir an önce yasalaşması için önerge vermemek konusunda AKP ile daha önce mutabakata vardıklarını anımsatan Koç, ancak buna rağmen AKP zinayla ilgili önerge verse dahi, bu madde yüzünden TCK'da herhangi bir engellemeye gitmeyeceklerini söyledi.
İmam nikâhlıya az ceza
Bu arada Meclis'te görüşülecek yeni TCK tasarısında imam nikâhıyla ikinci evliliğini yapanlara verilecek cezanın düşürüldüğünün ortaya çıkması kafaları karıştırdı. Siyasi kulislerde bu cezanın azaltılmasıyla zinanın suç sayılması girişiminin bağlantılı olduğu yorumları yapılıyor.
Halen yürürlükteki TCK'nın 237. maddesinin 4. fıkrası, aralarında resmi nikâh olmaksızın imam nikâhı yaptıran erkek ve kadınlara 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası öngörüyor. Beşinci fıkra ise, evli bir erkek, bir başka kadınla imam nikâhı yaptırırsa 6 aydan 3 seneye kadar hapis cezası verileceğini düzenliyor. TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen TCK tasarısının "Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören" başlıklı 232. maddesinde ise sadece "Aralarında resmi nikâh olmaksızın nikâh yaptıran erkek ve kadınlara 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası" öngören hükme yer verildi. Mevcut yasa maddesi, evli erkeğin imam nikâhı kıyarak bir başka kadınla evlenmesini ağırlaştırıcı unsur görüyor ve 6 aydan 3 seneye kadar hapis cezası öngörüyor. Bu hüküm hükümetten gönderilen tasarıda da, Adalet Komisyonu'nda kabul edilen metinde de yer almıyor.
Ayvazoğlu: Samimi değiller
CHP'li Adalet Komisyonu üyesi Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu ise, aldıkları duyumlara göre AKP'de 20'ye yakın milletvekilinin birden fazla eşi bulunduğunu söyledi. Zinanın şikâyete bağlı suç haline getirilmesiyle resmi nikâhlı eşinin yanına 2., 3. kadınla evlenenlerin ceza görmesinin, eşlerden birinin şikâyete bağlı olacağını vurgulayan Ayvazoğlu, böyle bir şikâyetin de uygulamada mümkün olmayacağını dile getirdi. AKP'nin zina tartışmasıyla çok büyük emek vererek hazırladıkları TCK'ya gölge düşürdüğünü kaydeden Ayvazoğlu, "AB'den gelen bütün tepkilere rağmen, zinayı suç haline getirirlerse, AB'ye girme konusunda samimi değiller demektir" dedi.