AKP'de 'başkanlık' sesleri

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarını sürdürmesi, AB hedefine ulaşması için, başkanlık sistemine geçmesi gerektiğini savundu.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarını sürdürmesi, AB hedefine ulaşması için, başkanlık sistemine geçmesi gerektiğini savundu. Çiçek, dün, gazetecilerin başkanlık sistemine ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çiçek, İlerleme Raporu'nda seçim barajı konusunda yer alan 'Yüzde 10'luk baraj azınlıkların temsiline izin vermiyor' ifadesi nedeniyle sorulan sorular üzerine şunları söyledi:
"Yüzde 10 barajı, 12 Eylül'den önceki siyasi istikrarsızlık nedeniyle getirildi. İstikrar hâlâ önemli. Özellikle 17 Aralık'tan sonra müzakere süreci başladığında, çok daha zor dönemeçlerden geçeceğiz, çok daha sıkıntılı düzenlemeleri yapmamız gerekecek.
'Oksijen kadar ihtiyaç'
Türkiye, AB üyeliği hedefini kısa sürede gerçekleştirmek istiyorsa, istikrara kesinlikle ihtiyacı var. Aksi halde Türkiye, AB sürecini askıya almak isteyen bazı ülkelerin politikacılarının dediği noktaya doğru götürülür. O nedenle istikrar önemli. Aksi halde İlerleme Raporu'ndaki hususlar ve Türkiye'nin ulusal programındaki taahhütleri zor gerçekleşir. Ekonomik istikrar da siyasi istikrar kadar gerekli. Birtakım reformlar için siyasi istikrar şart. Yani istikrar bu ülkeye oksijen kadar ihtiyaç.
İstikrar seçim yasaları ya da demokratik sistemle sağlanabilir. Demokratik sistem başkanlık olarak tercih edildiğinde, orada siyasi istikrar vardır. ABD'de başkanlık seçimi yapıldı, hükümet nasıl kurulacak problemi yok. Başkanlık sistemi siyasi istikrarı kurar.
Parlamenter sistemi tercih ediyorsanız, o zaman seçim kanunlarında değişiklik yapmanız gerek. Yüzde 10 barajı, parlamenter sistemde belli ölçüde istikrarı sağlar, geçmişte bunun da sağlamadığı görüldü. Toplum olarak tercihimiz siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanmasıysa, tercih edilecek model başkanlık sistemidir. Türkiye dört- beş partili parlamentolarla Avrupa Birliği hedefine ulaşamaz."
Fatsa: Gündemde
AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa da, başkanlık sistemi istedi. Fatsa, "17 Aralık'ta müzakere tarihi alırsak, Türkiye için farklı şeyler gündeme gelebilir. Dinamik bir sürece giriyoruz. Kaldı ki, başkanlık sistemi tartışmaları zaman zaman hızlandı, zaman zaman rafa kalktı, ama hiç Türkiye gündeminden inmedi" dedi.