AKP'de bilmece gibi istifa

AKP yönetimi 'Ya ben ya il başkanı' resti çekerek istifa kararı alan Afyon Milletvekili Reyhan Balandı'yı kararından vazgeçirmeye çalışıyor.

ANKARA - AKP yönetimi 'Ya ben ya il başkanı' resti çekerek istifa kararı alan Afyon Milletvekili Reyhan Balandı'yı kararından vazgeçirmeye çalışıyor. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Balandı'nın istifa dilekçesinin kendisinde olduğunu belirterek, "Sorun neyse çözeceğiz" dedi.
Balandı, uzun bir süredir anlaşmazlık yaşadığı Afyon İl Başkanı Buhranettin Çoban'ın görevden alınmasını istiyordu. 17 Aralık öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan'a sıkıntısını anlatan Balandı, istifa edebileceğini söyledi. Bunun üzerine Erdoğan'ın talimatıyla AKP yönetimi Afyon milletvekillerinden teşkilat sorunuyla ilgili rapor hazırlamalarını istedi.
Bazı Afyon milletvekilleri de Balandı'ya destek vererek, il başkanı Çoban'ın görevden alınmasını istedi. Başı açık kadınlarla tokalaşmadığı savunulan Çoban'ın, Erbakan davası nedeniyle ceza alan Saadet Partili merkez ilçe başkanını hapishane çıkışında karşılaması ve bu kişinin "Türkiye Refahyol hükümetini özlüyor" diye konuştuğu basın toplantısına katılması da Afyon milletvekilleri arasında huzursuzluk yarattı.
Teşkilat başkanlığının Çoban'la ilgili konuyu değerlendirmeye aldığı bir süreçte Balandı'nın daha fazla beklemek istemediği için istifa ettiği belirtildi. Balandı'nın dilekçesini TBMM Başkanlığı yerine Grup Başkanvekilliği'ne vermesi de, 'İsteği yapılırsa istifadan vazgeçebilir' diye yorumlandı.
Kapusuz, "Kendisi istifasını Meclis Başkanlığı yerine sorunu çözmemiz için gruba vermiştir. Dilekçesi bende bir emanet olarak durmakta. Şu an görüşmelerimiz sürüyor. Sorunu çözeceğiz. Bu işi yakında hallederiz" diye konuştu.
Erdoğan: İkna yok
Başbakan Tayyip Erdoğan da, dün Meclis'ten ayrılırken Afyon Milletvekili Reyhan Balandı'nın istifasını anımsatarak, "İkna edilecek mi?" diye soran gazetecilere, "Ne iknası, ikna ile olur mu bu işler? İstifa süreci resmileşirse partinin yetkili kurulları değerlendirir, bir karar verir" dedi.