AKP'de 'boş salon' istifası

CHP'li Necdet Budak'ın AKP'ye transferine kızan Edirne il teşkilatı, tepkisini Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinde salonu doldurmayarak gösterdi. Bunun üzerine Erdoğan'ın isteğiyle görevden alınmak istenen il yönetimi dün istifa etti.

ANKARA/EDİRNE - AKP'de boş salon tepkisi, Edirne teşkilatını bitirdi: CHP'li Necdet Budak'ın transferine tepkisini, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın son gezisinde salonu boş bırakarak gösteren Edirne teşkilatı, 'görevden alınma' girişimi üzerine de istifayı tercih etti.
AKP Edirne İl Başkanı Recai Koçaşlı ve 35 kişilik Yönetim Kurulu, dün topluca görevden çekildi. Keşan İlçe Başkanı Etem Toptani de, il yönetimine destek vererek istifa etti. İstifaların Genel Merkez'ce kabul edildiği, en kısa zamanda yeni yönetim atanacağı bildirildi.
Edirne il teşkilatı, CHP'li Necdet Budak'ın transferi nedeniyle rahatsızdı. İl yönetimi ile genel merkez arasındaki ipler, Erdoğan'ın 21 Kasım'da bu ile yaptığı geziyle koptu.
Erdoğan, 'kusura bakar'
Erdoğan, Edirne Mimar Sinan Spor Salonu'nda DSİ Genel Müdürlüğü'nce yaptırılan 35 gölet, sulama tesisi ve barajın toplu açılışı töreninde salonun doldurulmamasına tepki gösterdi. Edirneli Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, "Edirneliler böyle toplantılara fazla ilgi göstermez, kusura bakmayın" sözlerine Erdoğan'ın, "Bu kadar basit değil, kusura bakarım" yanıtı verdiği öğrenildi.
Bu gelişme ardından Genel Merkezin, 'gerekli performansı gösteremediği' gerekçesiyle il yönetimini görevden almaya karar verdiği, kararı öğrenen yönetimin de toptan istifayı seçtiği belirtildi. AKP'nin istifa eden İl Başkanı Koçaşlı, AA'ya yaptığı açıklamada, son yerel seçimde AKP'yi ilde en iyi konuma getirdiklerini savundu, "3 Kasım seçiminde de AKP'yi Edirne'de Türkiye sıralamasında en çok oyunu yükselten üç il arasında yer almasını sağladık" dedi. Koçaşlı, ilde istihdamın artması için çaba harcadıklarını anlattı.