AKP'de HDP stratejisi: İstifanızı geri alın, barajı geçemeyecek

AKP'de HDP stratejisi: İstifanızı geri alın, barajı geçemeyecek
AKP'de HDP stratejisi: İstifanızı geri alın, barajı geçemeyecek
Ağrı Diyadin'deki çatışma ile gözler bir anda Güneydoğu'daki seçime çevrilirken AKP yönetimi de HDP'yi barajda bırakacak bir stratejiyi uygulamaya koydu. Güneydoğu'da liste tepkisi nedeniyle istifa eden adaylara AKP yönetiminden "istifanızı geri alın çünkü HDP kesinlikle barajı aşamayacak" mesajı gitti.

RADİKAL - 7 Nisan’da aday listelerinin YSK’ye verilmesinin ardından AKP en büyük sarsıntıyı HDP’nin güçlü olduğu Güneydoğu’da yaşamıştı. AKP’nin Diyarbakır adayı Abdurrahman Kurt ve Batman adayı Mehmet Emin Ekmen adaylıktan çekilmişti. Kurt’un Diyarbakır’dan 6. sırada, Ekmen’in de Batman’dan 2. sırada aday gösterilmesine karşın çekilmeleri, 'HDP kaygısı' olarak yorumlanmıştı. HDP’nin yüzde 10 barajını aşması halinde Diyarbakır’da 11 milletvekilinden 8’ini, Batman’da ise 4 milletvekilinden 3’ünü alabileceği belirtiliyor.

AKP'nin iki eski vekili adaylıktan çekildi


TEŞKİLATLARA MESAJ

Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül'ün haberine göre, Kurt ve Ekmen’in eski milletvekilleri oluşları ve bölgede etkili olmalarına karşın adaylıktan çekilmeleri AKP yönetimini telaşlandırdı. Parti yönetimi, bu iki ismin çekilmesini bölgede iktidar partisinin HDP karşısında gerilemekte olduğu algısını yarattığı değerlendirmesini yaptı. Bunun üzerine parti yönetimi bölgede oluşan bu havayı kırmak için harekete geçti. Adaylıklarını çeken bu iki isme ve yine bölgede HDP karşısında yüksek şans olmadığı tespitiyle yeterince çalışmayan teşkilatlara HDP mesajı gönderildi.

Başbakan Davutoğlu'dan Papa ve Demirtaş'a yanıt

CHP Diyadin'e heyet gönderiyor

Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti

‘KESİNLİKLE AŞAMAZ’

Parti yönetimi iki milletvekilinin adaylıktan çekilme kararını geri almalarını isterken, “HDP kesinlikle yüzde 10 barajını aşamayacak. Bundan eminiz, dolayısıyla Diyarbakır’da 11 milletvekilinden 8-9’unu, Batman’da 4 vekilden belki tamamını, diğer Güneydoğu’daki illerde de milletvekillerinin yüzde 90’ını biz alacağız” mesajı verdi. Kurt ve Ekmen’in, geçen hafta hem listedeki yerlerine ilişkin itirazlarını hem de bölgeye yönelik partinin seçim stratejisini eleştiren bir açıklama yapmayı planladıkları öğrenildi ancak parti yönetiminden “HDP barajı aşamayacak” şeklindeki ikna girişimi üzerine açıklamayı iptal ettiler. İki aday üzerindeki partinin ikna girişimler sürüyor.

HDP: Ağrı'da ölen PKK'lı sayısı 5 değil

Demirtaş: Ağrı'da çatışma değil, kurgu operasyon vardı


Partide yapılan değerlendirmelerde de tüm hesaplar HDP’nin barajı aşmaması üzerine yapılıyor. Yöneticiler arasında anket firmalarının görüşlerinin tersine HDP’nin hiçbir şekilde barajı aşma şansının olmadığı yönünde ifadeler kullanılıyor. AKP yönetimine göre HDP yüzde 10 barajını aşamayacak ve parti yeni parlamentoda referandumla anayasa değişikliği sayısı olan 330 sandalyeyi yakalayacak.


  http://www.radikal.com.tr/133451013345109

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user543793

  Ankent firmalarinin aksini nasıl olurda belirtebiliyorsunun... Nerden biliyorsunuz ?

  Nasıl emin olabilirler - user808804

  Bu kadar emin olduklarına göre provokasyonların kimlerin başının altından çıktığı bir kez daha netlik kazandı.

  Bir Cumhurbaşkanı - genco940

  Tarafsızlığına sahip olamıyor, ettiği yemini hiçe sayıyor, Rejimi bekleme odasına alıp, Anayasayı rafa kaldırıyorsa ve Terör Örgütüne Dağdan in, ovada siyaset yap deyip, düzenlenen ağaç dikme şenliğinde PKK siyasi mesaj verecek var sayımı ile Valisi ve Kamu güvenliği (nasıl güvenlikse) yasası ile Valisine devrettiği yetkilerle bölgede çatışmaya giriyorsa ne halde olduğumuzu ve nereye doğru yelken açtığımızı siz anlayın artık. Bu çırpınışlar sonun görüntüsü değide nedir bilen var mı. Birisinin dediği gibi Başkan olamayacaksın. Gerisinşi de var sen düşün neler olacak.

  ÇOOOK YANLIŞ!! - ARAGORA

  Kenen Evren'i bu halk %95 oyla seçmişti.Ne zaman ki K.Evren,halkın seçim iradesine ipotek koymak istedi,işte o zaman bu halk tam tersini yaptı..Onun gösterdiği adaya değil ,daha çiçeği burnunda ,Anavatan Partisi 'ne oyunu verdi..Şimdi AKP aynısını yapıyor..Tam tersi olacak.Halk tam tersini yapacak..Belki sesini çıkarmasaydı ,HDP barajı geçemeyecekti..Ama şimdi GEÇECEK...Tarihi okumak ve ders almak gerek diyorum yıllardır.Ama nerdeee? Acemi toplumlar her gün tarih yazarmış..Hem de her gün bir başka....Yazın bakalım yazın..Daha çekeceğimiz çok..Bu süreç 100 yıl falan sürecek anlaşılan...

  BARAJI GEÇMESİNE MÜSAADE Mİ EDİLMEYECEK, GEÇEMİYECEK Mİ? - m.rozbilen

  Pervasızlığın bu kadarı olmaz. Anlaşılan HDP ağzı ile kuş tutsa barajı geçmesine izin verilmeyecek. Halkın oyu ise allem kallem edilip ya geçersiz sayılacak, ya başka türlü hilelere kurban edilecek. Artık kesin olarak buna inanıyorum. Bu habere kadar birazcık da olsa bir umudum vardı. Şimdi yok oldu. AKP ve hükümet için, C.Başkanı için bahane mi yok? İnsan aklına gelmeyen oyunlar var ortada. Allah sonumuzu hayır etsin, bizi de bu zalimlerden kurtarsın. Oysa öğretiler bize hilenin, bir müslümana yakışmadığı yolundadır.

  CELISKI - mismail

  Yani akp cumhurbaskanligi secimlerini olcu olarak kullanmiyor mu?

  Varın siz anlayın gari - genco940

  Bir siyasi hareketin iç yüzünü görmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Kişiliği ile orantılı olmayan şekilde bel altı vurmak, komplo teorileri ile karşıdakini sıfırlamaya çalışmak, orduyu bir takım emellerine alet ederek provokasyonlara girişmek, seçim neticelerini önceden tahmin ile propaganda yaparak bir yerlere ulaşmaya çalışmak nedir ne değildir. Bunları yapanların sandıklar ortaya konduğunda nasıl bir cambazlık yapacakları da ayrıca değerlendirilmelidir. Memlekette hatırı sayılır bir oranda milletvekili çıkarabilen bir partiyi bu yolla silmeye tevessül etmek, oy verenleri de hiçe saymak ötelemek değil de nedir. Belli siyasi gurupların mecliste yer almasını desteklemek mi demokratik bir tutumdur yoksa meclis dışı kalması için her türlü fırıldağın çevrilmesi mi demokrasidir.