AKP'de İstanbul, Ankara ve İzmir adayları son güne kaldı

AKP lideri ve Başbakan Erdoğan, partisinin Kayseri ve Eskişehir büyükşehir belediyeleriyle 20 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kayseri ve Eskişehir büyükşehir belediyeleriyle 20 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı. İstanbul, Ankara ve İzmir'in ilçelerinin büyük çoğunluğu da belli olurken bu illerin büyükşehir adayları YSK'ya listelerin verileceği son gün belirlenecek.
Erdoğan, yeni belirlenen belediye başkan adaylarını AKP Genel Merkezi'nde düzenlenen törenle açıkladı. Buna göre Gaziantep, Diyarbakır ve Samsun'un ardından AKP'nin Kayseri ve Eskişehir büyükşehir belediye başkan adayları da belli oldu. Kayseri'de halen Belediye Başkanı olan Mehmet Özhaseki yeniden aday olurken Eskişehir'de Faruk Karaçay yarışacak. Erdoğan bu iki büyükşehirin dışında 20 ilin belediye başkan adayını da açıkladı. Böylece AKP'nin belli olan il belediye başkan aday sayısı 65'e yükseldi. Adayların isimleri şöyle:
"Afyon: Abdullah Kaptan, Bingöl: Hacı Ketenay, Çankırı: İrfan Dinç, Denizli: Nihat Zeybekçi, Giresun: Hurşit Yüksel, Gümüşhane: Aydın Pişiren, Kırşehir: Halim Çakır, Manisa: Bülent Kar, Mardin: Yusuf Yıldız, Muğla: Ahmet Doğu, Muş: Necmettin Dede, Nevşehir: Hasan Ünver, Sivas: Sami Aydın, Şanlıurfa: Eşref Fakıbaba, Tokat: Adnan Çiçek, Van: Burhan Yenigün, Karaman: Ali Kartürk, Batman: Salih Güneştekin, Ardahan: Erdal Baki Nalbant, Yalova: Barbaros Bilicioğlu, Karabük: Hüseyin Erel, Kayseri Büyükşehir Belediye başkan adayı Mehmet Özhaseki, Melikgazi (alt kademe) Memduh Büyükkılıç, Kocasinan (alt kademe) Bekir Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı: Faruk Karaçay, Odunpazarı (alt kademe) Burhan Sakallı, Tepebaşı (alt kademe) Tacettin Sarıoğlu.

DYP'Lİ ŞAHİN ÖZER AKP ADAYI

Erdoğan, İstanbul, Ankara ve İzmir'in bazı ilçe belediye başkan adaylarını da açıkladı. Daha önce DYP İstanbul İl Yönetiminde görevlerde bulunan müzik yapımcısı Şahin Özer AKP'nin İstanbul-Beşiktaş Belediye Başkan Adayı oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir'in ilçe belediye başkan adaylarının da tamamına yakını belli oldu. Ancak, seçimin asıl merakla beklenen merkezleri son güne bırakıldı. Aday adayları nedeniyle de tartışmalı olan İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkan adayları partilerin YSK'ya aday listelerini vermeleri için son gün olan 24 Şubat'a kadar açıklanmayacak.
Ankara'nın büyükşehire aday olan Turgut Altınok'un belediye başkanı olduğu Keçiören ve Başbakan Erdoğan'ın büyük önem verdiği Çankaya adayları da son gün belirlenecek.