AKP'de kadınlar ses verdi, erkekler sustu

İlköğretimde türbana karşı çıkan Hayrünnisa Gül'e, AKP'nin kadın milletvekillerinden tam destek geldi. AKP'nin erkek milletvekilleri ise değerlendirme yapmaktan kaçındı.

ANKARA / RADİKAL

AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Gül’ün sözlerine katıldı:
“İlköğretim okulundaki çocuklar kendi özgür iradeleriyle ailelerinin sorumluluğundadır. Sonrasıyla ilgili konuda da eğitimle ilgili yolların açılması gerektiğini düşünüyorum. Bizim asıl amacımız kız çocuklarımızın okullaşma oranını arttırmak. Sonrasında yükseköğretimle alakalı olarak da önündeki tüm engelleri aşmak.”

AKP Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, eşinin söylediklerine katıldığına ilişkin açıklamasını da anımsattı: “Bence de öyle, katılmak gereken bir söylem. Toplumun bu yönde talebi, ihtiyacı yok zaten.”

AKP Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, Hayrünnisa Gül ’ün sözlerine “Bence üniversitelerdeki soruna bakmamız gerekiyor. Özellikle üniversitelerde sorun vardı, o da çözüldü. Başka tartışmalar açmamıza gerek yoktur” diye destek verdi.

AKP Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise türban sorununun üniversitelerle ilgili olduğunu vurguladı: “İlköğretimde başın kapalı olması doğru değil. Çünkü bu kararı kişi kendi vermelidir. O yaştaki çocukların bu yetenekleri gelişmediği için ailelerince baskı unsuru oluşur.”

Çubukçu: Yönetmelik açık
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise bu yöndeki sorular üzerine “İlköğretimde kıyafete ilişkin yönetmelik var. Hayrünnisa Hanım’ın açıklamalarını ayrıca tercüme veya tavzih etme (açıklama) durumum olamaz” dedi.