AKP'de Meclis'e veda eden milletvekillerinin yerine çocukları talip

AKP'de Meclis'e veda eden milletvekillerinin yerine çocukları talip
AKP'de Meclis'e veda eden milletvekillerinin yerine çocukları talip
Çoğu 3 dönemlik olan ve TBMM'ye zorunlu olarak veda eden AK Partili milletvekillerinin, oğlu veya kızları ile eş ve kardeşleri boşalan yerlere talip oldu.

RADİKAL- Ak Parti ’nin listesinden siyasete girmek isteyen aday adayları arasında ilginç akraba ilişkileri ortaya çıktı. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre çoğu 3 dönemlik olan ve siyasete zorunlu veda eden isimlerin, oğlu veya kızları ile eş ve kardeşleri boşalan yerlere talip oldu. Hatta bazı ailelerden 2 isim birden aday adayı olunca sorun yaşandı. Bunun üzerine biri diğerinin yerine feragat etmek zorunda kaldı. Haftasonu teamül yoklamalarıyla aday adaylarının “tercih edilme” düzeyini belirleyen AK Parti’nin aday listelerinde bu dönem, 2‘nci kuşak siyasetçiler dikkat çekti.

ERDÖL'ÜN OĞLU DA ADAY ADAYI

Aday listelerindeki akrabalık ilişkileri önceki dönemden fazla olunca, parti içinde de dikkati çekti. Bazı adaylar, yerelde ailelerinin isimlerinden yararlanarak oy alabilme hesabı yaparken, parti yönetiminin bunların sadece birkaçına vize vereceği iddia edildi. Aday adayı listelerinde yapılan taramaya göre, 3 dönemlik milletvekillerinden AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni’nin kızı Rümeysa Yeni Elbay, Sivas aday adayı oldu. Yeni’nin kızının Samsun yerine Sivas’ı tercih etmesinin, kocasının ailesinin bu ilde etkin olmasından kaynaklandığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doktorluğunu da yapan Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl’ün oğlu Fatih Erdöl de Ankara ’dan aday olmak için başvurdu.

BU AİLEDE YARIŞ ÇOK BAŞLI

Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu, 3 dönemlik kriterine takılmadığı halde, eşi Sema Razamanoğlu’nun adaylığı nedeniyle hakkından feragat etti. Partinin kurucularından olan başörtülü Sema Ramazanoğlu, yasağın kalkmasının ardından İstanbul ’dan aday adayı oldu ancak ailedeki adaylık yarışı bununla da bitmedi. Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan ve siyasete bir dönem ara veren kız kardeşi Selma Aliye Kavaf da Denizli’den adaylığını koydu. İki kız kardeşin yıllardan beri küs olduğu ve siyasi açından rekabet ettiği de biliniyor. AK Parti’de uzun yıllar siyaset yaptıktan sonra 2 dönem önce ara veren İhsan Arslan’ın oğlu Mücahit Arslan da Ankara’dan aday adayı oldu. Partinin kurucusu olan Mücahit Arslan, babasının seçim bölgesi Diyarbakır’ı değil, Ankara’yı tercih etti. Mücahit Arslan, 13 yıldan beri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın da danışmanlığını yapıyor.

KARDEŞLER SAHNEDE

3 dönemlik milletvekillerinden TBMM Başkanvekili Sadık Yakut siyasete veda ederken, kardeşi Sait Yakut aday oldu. Yine AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil’in kardeşi Necdet Pakdil ve Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün’ün kardeşi Mustafa Akgün de kardeş kontenjanından siyasete soyundu ve aday oldu. Eski AK Parti milletvekili Mehmet Ceylan ile oğlu Burak Ceylan da baba-oğul olarak aday adayı oldu. Her ikisi de Ankara’dan aday olan Ceylan’lardan baba Ceylan, daha sonra adaylığını geri çekti.

İYİMAYA YARIŞI

AK Parti’de 2 dönem, siyasette 4 dönem varolan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’yla birlikte kardeşi Osman İyimaya da adaylığını koydu. Daha sonra kardeş İyimaya adaylığını çekti. AK Parti’nin aday adayları listesinde baba-oğul modeline farklı bir örnek de Ankara’dan çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek de AK Parti’den aday adayı oldu.


  http://www.radikal.com.tr/130664013066405

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user606408

  İbrahim koç inşallah Allah hiçbirinize seçilmeyi nasip etmez. Tüm sülalenizi vekil yaptınız yetmedi gidip kpss ye girmeden memurluk kadrolarının yarısını akrabalarınıza peşkeş çektiniz yinede doymadınız. İnşallah o kul hakkı fazlasıyla sizden çıkar.

  Vekillik babadan evlada geçer. - user1025241

  RTE: "Bu güne kadar evladından vekillik öğrenen baba görmedim.Vekillik babadan evlada geçer. Evlattan babaya değil!"

  gecen gun soylemistim yine soyluyorum. - kurdolog

  veliahtlar birer birer ortaya cikiyor..osman gokcek ,summeye erdogan vb. gibi insanlar daha cok cikacak..ulke ulke degil babalarinin tapulu mali.. gecmiste de bunun gibi olaylara rastladik. nedense bunu yapanlar din adina siyaset yapanlarin partileri. din istismarcilari dini kendi emellerine alet edip ulkeyi kendi hanedanina cevirmeyi dusunuyorlar. bizim saf insanimzda bun her defasinda yiyiyor, koyun misali uyutulduk bir daha da uyandiranimiz olmadi,, ne zaman gecmise donup kandirildigimizi gormeye basliyacagiz......

  İngiltere'yi örnek alalım - matland

  İngiltere'de monarşi var. E bizde o yönde emin adımlarla ilerliyoruz. Sarayımız da oldu. Madem öyle tam olsun bir de lordlar kamarası oluşturalım. Biliyorsunuz Lordlar kamarasında lordluk ünvanı çocuklara geçiyor. Hiç boşuna uğraşmasınlar yarışla falan. Direk lordluk ünvanını elde eder çocuklar böylece bizim de adana lordu, karaman düşesi, ankara dükümüz olur :) hüloğğğğğğ

  talan siyaseti - user986363

  AKP'de büyük çoğunluk ne de olsa halk destek veriyor diye haksız bir şekilde yedi sülalesini zengin ve makam sahibi yaptı. Tam bir talan siyaseti.