AKP'de zina çatlağı

Meclis'in olağanüstü toplantısı zina tartışmaları nedeniyle gergin kapanırken, AKP zinanın suç kapsamına alınması konusunda ikiye bölündü. Bazı milletvekilleri, parti yönetimini Başbakan Tayyip Erdoğan'ı yanlış yönlendirmekle suçladı.

ANKARA - Meclis'in olağanüstü toplantısı zina tartışmaları nedeniyle gergin kapanırken, AKP zinanın suç kapsamına alınması konusunda ikiye bölündü. Bazı milletvekilleri, parti yönetimini Başbakan Tayyip Erdoğan'ı yanlış yönlendirmekle suçladı.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat birbirini tamamlayan yasalar olduğu için TCK ile CMUK tasarılarının Meclis'e en azından beraber gelmesi gerektiğini söyledi. Yerel yönetimler paketi içinde yer alan yasaları da Meclis gündemine birlikte getirdiklerini anımsatan Fırat, "Bu da aynısıdır" dedi. Fırat, tasarının 1 Ekim'den sonra Adalet Komisyonu'nun üyeleri seçildikten sonra ele alınabileceğini, tasarının komisyonun ilk işlerinden birisi olacağını vurguladı. Fırat, "Zinanın tekrar içine dahil edilmesi gündemde mi?" sorusuna da, "Yarın deprem olacak mı, olmayacak mı gibi bir soru soruyorsunuz bana. Bunu bilemem. Şu anda öyle bir karar yok" dedi.
'AB dayatma yapamaz'
Genel Kurul'un dünkü çalışmasına da 'zina' damgasını vurdu, AKP ile CHP arasında tartışmalar yaşandı. AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek, TCK konusunda dışarıdan müdahaleler geldiğini, tartışmaların hukuk zemininden çıkartılarak zina maddesine indirgendiğini savunarak, "AB, zina ile ilgili hiçbir ülkeye şart sürmemiştir. AB'nin bu tür dayatmalarına göz yumarsak, ileride başka ülkeler için ileri sürmediği birçok hususu ister hale gelir. Buna göz yumamazdık" dedi.
Tek başına iktidar oldukları halde toplumu ilgilendiren temel bir yasa olması nedeniyle muhalefeti de dikkate aldıklarını anlatan İpek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın görüşmelerde kendilerine "Sizi anlıyorum, tabanınızın hassasiyetlerini dikkate alalım, biz de yardımcı olalım, bunu birlikte çıkarılım" dediğini savundu.
Kuzu: Zina suç olmayacak
TCK'da zina düzenlemesine karşı çıkan Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Burhan Kuzu ise bir şeyi suç saymanın onu korumak anlamına gelmediğini söyledi.
Adam öldürmek suç olduğu halde her gün adam öldürüldüğü örneğini veren Burhan Kuzu, "Zina TCK'da yer almamalı. Tasarının komisyona geri çekilmesinin nedeni, diğer yasalarla eşzamanda çıkarılmak istenmesinden ibaret. Zina nedeniyle tekriri müzakere olacağını sanmıyorum" dedi. Zinanın TCK'da suç olmayacağının kamuoyuna açıklanması gerektiğini vurgulayan Kuzu, Erdoğan'ın da bu konuda yeterince aydınlatılamadığını düşündüğünü söyledi.
Adalet Komisyonu'nun AKP'li üyesi Mahmut Durdu, zina Bakanlar Kurulu ve MYK'da görüşüldükten sonra Başbakan'ın çıkıp açıklama yaptığını savundu. Komisyon üyelerine danışılmadığını da vurgulayan Durdu, zinanın TCK yerine Medeni Kanun'da düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.
AKP GYK üyesi ve Çanakkale Milletvekili İbrahim Köşdere de, zinanın tarifini yapmadan suni gündem yaratmanın ve zina suçuna hapis cezası verilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Köşdere, TCK içinde hapis öngörülecek bir düzenlemeye oy vermeyeceğini de söyledi.