AKP'den anayasada eşcinsellik vetosu: Bu bozulma onaylanamaz

AKP'den anayasada eşcinsellik vetosu: Bu bozulma onaylanamaz
AKP'den anayasada eşcinsellik vetosu: Bu bozulma onaylanamaz
Yeni anayasa çalışmalarında CHP ve BDP'nin 'etnik köken, cinsel yönelim ve cinsel kimliğe karşı ayrımcılığa tabii tutulmayacağının garanti altına alınması' önerisine AKP ve MHP'nin karşı çıkışlarına tepki geldi.
Haber: AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

ANKARA - Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda CHP ve BDP’nin ‘etnik köken, cinsel yönelim ve cinsel kimliğe karşı ayrımcılığa tabii tutulmayacağının garanti altına alınması’ önerisine Ak Parti ve MHP ’nin karşı çıkması nedeniyle uzlaşma sağlanamaması tepki yarattı. KAOS GL Genel Sekreteri Ali Erol, AKP ’nin, anayasa çalışmaları başladığından beri LGBTT’lerin sesini duymazdan geldiğini belirtirken; Pembe Hayat Derneği Raportörü Belgin Çelik ise bu yaklaşımın despotluk olduğunu söyledi.

Komisyon'da yeni anayasanın Temel Hak ve Özgürlükler bölümünde yer alan “Eşitlik” maddesi görüşülürken; CHP ve BDP, eşcinsellerin haklarının korunması amacıyla, “Bir cinsiyetin üstünlüğüne dayanan kültürel veya toplumsal önyargılardan kaynaklanan uygulamaları ve hukuk kurallarını ortadan kaldırmak devletin ödevidir” hükmünü önerdi. Ancak Ak Parti ve MHP'den itiraz geldiği için bu hüküm üzerinde uzlaşma sağlanamadı.

AKP’NİN KAYGISI, 'VATANDAŞ RET EDER'

Toplantıda AK Partili üye Ahmet İyimaya'nın böyle bir düzenlemeye izin veremeyeceklerini belirterek, “Kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesini hak olarak görmüyorum. Bu bir bozulmadır. Anlaşamadığımız tek konu olsa bile asla cinsel yönelim ifadesinin yazılmasına izin vermeyiz. Ayrıca böyle bir ifadeyi koyduğumuz anayasa referanduma sunulsa vatandaş buna ‘ret’ oyu kullanır. Diğer maddelere bakmaz bile” diye konuştuğu öğrenildi.

'LGBTT’LERİN SESİ DUYULMUYOR'

Eşcinsellere anayasal güvenceye AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması tepkilere neden oldu. Radikal’e konuşan KAOS GL Genel Sekreteri Ali Erol, AK Parti’nin gerçek politikasını görünür kıldığını ifade ederek, “Cinsel ayrımcılığın yasaklanmadığı bir anayasa bu toplumda, bu ülkede yaşayan LGBTT’lerin anayasası olmayacak. LGBTT’lerin bekledikleri ‘özel’ bir düzenleme olmayıp ‘eşitlik’ yanlısı ve ‘ayrımcılık’ karşıtı haklı bir taleptir” dedi.

'BU DESPOTLUKTUR'

Pembe Hayat Derneği Raportörü Belgin Çelik de, AK Parti ve MHP’ye tepki göstererek, “Günde 5 kadın öldürülüyor, translar da öldürülüyor. Biz bu durumda egoist biçimde translara hak verilsin demiyoruz. Almanya’da, İngiltere’de nasılsa öyle olsun istiyoruz. Bu yaklaşım despotluktur. Bu noktada 12 Eylül Anayasası bile daha iyi” diye konuştu.